Smartfony

Sony pokazało nowego smartfona. Oto Sony Xperia 5

Paweł Winiarski
Sony pokazało nowego smartfona. Oto Sony Xperia 5
43

Japońska firma przyzwyczaiła nas już do tego, że na niemieckich targach IFA pokazuje nowe smartfony. Podobnie jest i w tym roku. Nie zobaczyliśmy jednak następcy Xperii 1, ale Xperię 5. Co to takiego?

Tym razem przecieki się nie potwierdziły i na targach IFA 2019 nie zobaczyliśmy następcy Xperii 1, nazywanej w kuluarach Xperią 2. Zamiast niej, Sony pokazało...Xperię 5. Wiem, że można się trochę pogubić w tym nazewnictwie, ale moim zdaniem ma duży sens. Flagowcem jest w tej chwili Xperia 1, tańszymi modelami Xperia 10 i 10 Plus, Xperia 5 plasuje się więc gdzieś pomiędzy nimi, choć tak naprawdę to trochę "okrojona" i mniejsza Xperia 1. Przynajmniej jeśli chodzi o podzespoły i możliwości.

Tak wyglądają Xperia 5 i Xperia 1 stojące obok siebie. Jak więc sami widzicie, mamy tu pewną różnicę rozmiaru. Sony zdecydowało się również na przesunięcie aparatów do lewej krawędzi, które w Xperii 1 umieszczono na środku.

Snapdragon 855 w Sony Xperia 5

Jeśli chodzi o podzespoły i moc, Xperia 5 nie idzie na żadne kompromisy. To na dobrą sprawę flagowe "bebechy" wsadzone w mniejszą obudowę. W smartfonie znajdziemy Snapdragona 855 i modem LTE X24. To w tej chwili topowy procesor zapewniający zarówno komfortową codzienną pracę jak i bardzo dobrą wydajność w grach. Jak z pamięcią? 6GB RAM, więc bardzo rozsądnie.

Ekran Sony Xperia 5

Smartfona wyposażono w mierzący 6,1 cala wyświetlacz OLED FullHD+ o proporcjach 21:9. Podobnie, jak w przypadku Xperii 1 oparto go na technologiach obecnych w telewizorach Sony BRAVIA. Mamy tu na przykład przeznaczony dla urządzeń mobilnych procesor X1 pozwalający generować obraz HDR oraz uzyskać lepszy kontrast, kolor i wyrazistość obrazu.

Dostajemy tryb wyświetlenia "powered by CineAlta", który ma reprodukować kolory z monitorów studyjnych, czyli podczas oglądania filmów zbliżyć widza do typowo kinowego doświadczenia. Podobnie jak Xperia 1, Xperia 5 obsługuje 10-bitowe przejścia tonalne rozszerzające paletę reprodukowanych barw nadając im bardziej naturalny wygląd i większą głębie czerni. Mamy tu zgodność z szeroką przestrzenią barw ITU-R BT.2020 oraz z przestrzenią DCI-P3 dla źródła światła D65.

Obraz bez dobrego dźwięku traci na wartości, Sony zainwestowało też w audio w Xperii 5. Dostajemy obsługę systemu Dolby Atmos. Smartfon odtwarza nagrania Hi-Res audio przez łącza przewodowe i bezprzewodowe, obsługuje też DSEE HX pozwalający słuchać muzyki w lepszej jakości. Ulepszono tryb Game Enhancer do nagrywania mobilnej rozgrywki.

Xperia 5 dostała też ma nową funkcję „Inteligentnej łączności”, której zadaniem jest optymalizacja połączeń sieciowych. Wykorzystuje ona firmowy mechanizm pogłębionego uczenia się (biblioteki sieci neuronowych) do analizy sygnałów Wi-Fi i prognozowania problemów z łącznością. By zapewnić optymalną jakość transmisji, w przypadku przewidywania problemów z łączem Wi-Fi następuje automatyczne przełączenie na sieć LTE.

Bateria w Sony Xperia 5 ma pojemność 3140 mAh, ma zapewnić jeden dzień pracy na pełnym naładowaniu, posiada szybkie ładowanie USB PD i inteligentny tryb Stamina.

Trzy aparaty i trzy obiektywy w Sony Xperia 5

Dostajemy tu trzy tylne aparaty. Główny 26mm, szeroki kąt 16mm i teleobiektyw 52mm dające razem szerokie spektrum możliwości podczas wykonywania zdjęć. Smartfona wyposażono w procesor obrazu BIONZ X do urządzeń mobilnych oraz stabilizację Optical SteadyShot.

Podobnie jak w Xperii 1, Xperię 5 wyposażono w technologię Eye AF znany z aparatów Sony Alpha. Firma twierdzi, że w nowym modelu smartfona działa on jeszcze lepiej niż w tegorocznym flagowcu. Umożliwia utrwalanie akcji na seriach zdjęć wykonywanych z szybkością do 10 kl./s i śledzeniem AF/AE, które smartfon wylicza do 30 razy na sekundę. Efekt? Bardzo ostre zdjęcia niezależnie od zastanej sytuacji. Ale to oczywiście będę mógł przetestować dopiero mając telefon w rękach i próbując złapać obiekty w ruchu.

Firma obiecuje bardzo dobre zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Mamy tu dostać jasny obiektyw f/1.6 oraz przetwornik obrazu z dwoma elementami światłoczułymi, pomoże też technologia redukcji szumów w danych RAW.

W smartfonie znajdziemy "Porady fotograficzne", które pomogą uniknąć typowych problemów podczas robienia zdjęć - takich, jak umieszczenie palca przed obiektywem czy sfotografowania osoby z zamkniętymi oczami.

Zobacz też: Co potrafią aparaty w Sony Xperia 1?

Polska cena i dostępność Sony Xperia 5

Sprzedaż Xperii 5 rozpocznie się w październiku 2019 roku. Na chwilę obecną Sony mówi o około 3500 złotych. W przyszłym tygodniu na wybranych rynkach europejskich zostanie natomiast uruchomiona przedsprzedaż, będziemy wtedy mogli kupić Xperię 5 w zestawie z bezprzewodowymi słuchawkami redukującymi dźwięki otoczenia - WF-1000XM3. podczas której będzie można kupić bundle ze słuchawkami WHXB900N, zestaw z WF1000XM3 będzie natomiast dostępny tylko w Polkomtelu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu