Samsung

5G dla każdego? Samsung jest gotowy sprostać wyzwaniu

Kamil Pieczonka
5G dla każdego? Samsung jest gotowy sprostać wyzwaniu
1

Tegoroczne smartfony z obsługą sieci 5G to bardziej ciekawostki technologiczne. Po pierwsze nie ma za bardzo jeszcze gdzie z nich korzystać, a po drugie są zwyczajnie bardzo drogie. Jedną z przyczyn jest konieczność wykorzystania dodatkowego modemu i zestawu anten. To jednak zmieni w przyszłym roku, między innymi za sprawą Samsunga.

Samsung Exynos 980

Samsung zaprezentował właśnie swój najnowszy SoC (System on Chip), który integruje w jednym systemie wszystkie potrzebne komponenty, w tym właśnie nowy modem 5G. Exynos 980 to nowy topowy chip produkowany w litografii 8 nm, który trafi do smartfonów koreańskiego giganta na początku przyszłego roku. Poza zintegrowanym modemem 5G dostaniemy tutaj też dedykowany chip AI wspomagający między innymi proces robienia zdjęć oraz procesor przetwarzania obrazu, który jest w stanie poradzić sobie z sensorami o rozdzielczości nawet 108 MPix.

Wbudowany modem to konstrukcja Samsunga, która obsługuje wszystkie sieci od 2G do 5G w różnych standardach. Dla 5G w paśmie poniżej 6 GHz ma umożliwić transfer danych z prędkością nawet 2,55 Gbps przy pobieraniu i 1,28 Gbps przy wysyłaniu. Co więcej jeśli operator będzie obsługiwał takie rozwiązanie, modem Samsunga może agregować pasmo 5G z 4G (LTE) i pobierać dane nawet z prędkością 3,55 Gbps. Trudno oczekiwać takich transferów w rzeczywistych warunkach, ale sami chyba przyznacie, że wartość robi wrażenie. Sam modem LTE umożliwia pobieranie danych z prędkością 1 Gbps, a wysyłanie - 200 Mbps. W pakiecie dostaniemy też wsparcie dla technologii WiFi 6.

Główny procesor produkowany w litografii 8 nm (FinFET) wyposażony zostanie w 8 rdzeni, 2 wydajniejsze bazują na architekturze Cortex A77 i mogą pracować z zegarem 2.2 GHz, a 6 oszczędniejszych to Cortex A55 z taktowaniem 1.8 GHz. Całość uzupełnia układ graficzny Mali G76-MP5 i wspominana już jednostka NPU wspomagająca obliczenia związane z sztuczną inteligencją. Układ ma obsługiwać ekrany o rozdzielczości nawet 3360x1440 pikseli, pamięci LPDDR4X oraz UFS2.1 i eMMC 5.1. Natomiast procesor przetwarzania obrazu pozwoli między innymi na nagrywanie i kodowanie w locie wideo w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Integracja modemu 5G w SoC powinna wydatnie obniżyć nie tylko cenę smartfonów, ale też ich zapotrzebowanie na energię. Trudno jednak w tej chwili spekulować, czy układ ten dostanie topowy Galaxy S11. Pewne jest natomiast, że w przyszłym roku wsparcie dla technologii 5G będzie już standardem w nowych, flagowych smartfonach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu