Mobile

Sony rozpoczyna przyjmowanie zamówień na Xperia 10 II. Czy tym razem uda się odnieść sukces?

Krzysztof Kurdyła
Sony rozpoczyna przyjmowanie zamówień na Xperia 10 II. Czy tym razem uda się odnieść sukces?
21

Sony rozpoczęło właśnie zbieranie w Polsce zamówień na Xperię 10 II, czyli średniopółkowego smartfona, mającego kilka charakterystycznych dla produktów tej firmy cech. Zgodnie z linią projektową, którą zaprezentowano rok temu, otrzymujemy urządzenie o nietypowych proporcjach ekranu 21:9. Jak to określił producent, ich oferta celuje w klientów szukających w smartfonie nowoczesnej rozrywki, ze szczególnym naciskiem na film. Telefon wyróżnia się eleganckim i smukłym wyglądem, dzięki proporcjom nie jest nieprzyjemnie szeroki całość i na pewno wyróżnia się na tle coraz bardziej podobnych do siebie smartfonów konkurencji. 

Xperia Story

Na wstępie muszę przyznać, że sytuacja rynkowa smartfonów Sony jest dla mnie swego rodzaju zagadką. Będąc jednym z bardziej popularnych producentów tradycyjnych komórek, relatywnie szybko i co najważniejsze udanie przeskoczono do świata smartfonów. Xperie w mrocznych początkach mobilnej ery były jednymi z najciekawszych telefonów pracujących pod kontrolą Androida. Jednak w pewnym momencie ich produkty straciły kontakt z klientami i zostały zmarginalizowane przez Samsunga i chińskich producentów.

Co jeszcze bardziej zaskakujące, ich produkty nie były złe, wręcz przeciwnie. Nie dość, że całkiem dobrze się ich używało, to były oryginalnie i zawsze elegancko zaprojektowane. Często posiadały nietypowe, ale bardzo wygodne rozwiązania. Jednym z bardziej charakterystycznych był oczywiście czytnik odcisków palców na boku urządzenia czy linia Compact, oferująca wygodne, niewielkie smartfony o topowej specyfikacji. Zdecydowanie oferta Sony wyróżniała się z masy podobnych do siebie „słuchawek” pozostałych konkurentów.

Cóż, łaska klientów na pstrym koniu jeździ, jak widać na sprzedaż droższych smartfonów z dużymi pasami na górze i dole urządzenia może sobie pozwolić tylko Apple. Sony przez chwilę próbowało iść mniej indywidualną drogą, serie XZ2 i XZ3, nie były już tak oryginalne. Na szczęście długo tak nie wytrzymano. Wraz z wejściem na rynek Xperii z serii 1, 10 i L3 smartfonów Sony znów nie da się pomylić z produktami konkurencji. Szczególnym wyróżnikiem jest tu wspomniany ekran o proporcjach 21:9, ale warto też zauważyć powrót czytnika na swoje miejsce. Telefon, którego sprzedaż właśnie się rozpoczyna, należy do drugiej serii tych ciekawych i smukłych dzięki proporcjom ekranu, urządzeń.

Xperia 10 II - specyfikacja

To, co podoba mi się w tym telefonie najbardziej, to ominięcie szerokim łukiem mody na mocno zaokrąglone ekrany. Jeśli o ten aspekt chodzi, uważam, że Sony zrobiło to znacznie lepiej niż inni. Niewielkie zaokrąglenia wyglądają elegancko, a jednocześnie nie powodują spadku użyteczności ekranu, jak ma to miejsce u konkurencji, nie podnoszą też ciśnienia przy oglądaniu materiałów filmowych. Przyjemna jest też waga, wynosząca 151 g.

Trochę większym problemem, są dla mnie proporcje ekranu. Co prawda 6 cali nie jest za szerokie, ale wysokość powoduje, że noszenie go w kieszeni nie będzie dużo bardziej wygodne od innych „patelni”, które królują dziś na rynku. Żeby tak wysoki ekran dało obsłużyć się jedną ręką, Sony wzbogaciło Androida o autorski tryby: wielu okien oraz mini-wyświetlacza. Panel zastosowany w 10 II to OLED o rozdzielczości 2520 x 1080, wzbogacony o technologię Triluminos oraz zoptymalizowany do wyświetlania filmów. Dźwięku możemy słuchać tak bezprzewodowo, jak i za pomocą coraz rzadszego w telefonach gniazda słuchawkowego.

Pomimo jego umieszczenia, Xperia spełnia normy wodoodporności IP65/68, a za zwiększoną wytrzymałość całości odpowiada szkło Gorilla Glass 6, którym pokryto przód i tył urządzenia. Bateria ma pojemność 3600 mAh co jest dobrym wynikiem, choć oczywiście dopiero praktyka pokaże, jak całość zoptymalizowano. Smartfon Sony ma zaimplementowane mechanizmy ładowania adaptacyjnego, dbającego o żywotność baterii. Możliwe jest szybkie ładowanie, niestety odpowiednia ładowarkę trzeba będzie sobie dokupić.

Procesor który zastosowane w telefonie to średnia półka z oferty firmy Qualcomm, czyli ośmiordzeniowy Snapdragon 665 z grafiką Adreno 610, wspomagany przez 4 GB RAM. Aparat główny posiada trzy obiektywy, superszerokokątny 16 mm @ 8 Mpix, szerokokątny 26 mm @ 12 Mpix oraz tele 52 mm@ 8 Mpix. Dostępne są specjalne tryby poprawiające jakość fotografii nocnej, odcieni skóry oraz… apetyczności fotografowanej żywności. Oczywiście mamy też do dyspozycji klasyczny już dziś tryb portretowy. Przedni aparat ma rozdzielczość 8 Mpix.

Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 10, obsługuje dwie karty SIM, ładowanie odbywa się za pośrednictwem USB-C, a pamięć wewnętrzna to 128 GB, z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD (wtedy dostępna będzie tylko 1 karta SIM). Całość uzupełniają Bluetooth w wersji 5.0 oraz WiFi IEEE802.11a/b/g/n/n/ac.

Przedsprzedaż ma potrwać dwa tygodnie lub do wyczerpania zapasów. W jej ramach razem z telefonem można otrzymać za darmo głośnik Bluetooth Sony SRS-XB22. W Polsce telefon sprzedawany jest w wersji czarnej oraz białej i została wyceniony w sklepach na 1799 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu