Mobile

Canva, czyli jak szybko stworzyć ładną grafikę do postu na Facebooku czy Instagramie

Grzegorz Ułan
Canva, czyli jak szybko stworzyć ładną grafikę do postu na Facebooku czy Instagramie
3

Canva, to projekt, który powstał jeszcze w 2013 roku, czyli 7 lat temu. Miałem przyjemność uczestniczyć w betatestach tego rozwiązania. Dziś postanowiłem wrócić do tego projektu i sprawdzić, jak dziś on wygląda.

Czym jest Canva?

Canva, to narzędzie do tworzenia różnego rodzaju grafik, plakatów, ogłoszeń czy zwykłych wizytówek. Do dyspozycji dostajemy w darmowej wersji 8 tysięcy szablonów, które możemy w dowolny sposób edytować.

Zobacz też: Nowy Facebook od września. Jak wrócić do starej, klasycznej wersji?

Całość podzielona jest na ponad 100 typów projektów, na przykład do umieszczenia w serwisach społecznościowych na potrzeby publikacji okolicznościowych postów, do różnego rodzaju projektów graficznych, prezentacji czy zwykłych listów. Mogą to być też wizytówki, miniatury do wrzucanych filmów na YouTube, kolaże zdjęć, zaproszenia oraz broszury i ulotki.

Tak więc wachlarz możliwości jest dość szeroki. A jak się z tego korzysta? Jeśli chcecie sprawdzić dla porównania, jak to wyglądało jeszcze 7 lat temu, zapraszam do mojego pierwszego wpisu o Canva.

Obecna wersja narzędzia wygląda już zupełnie inaczej, jest bardziej przejrzyście i funkcjonalnie. Aby rozpocząć tworzenie grafiki, wystarczy wybrać interesujący nas jej rodzaj. Dla przykładu pokażę, jak się tworzy i edytuje grafiki pod post na Facebooku.

Do wyboru mammy naprawdę sporo szablonów, z pośród których których każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiadającą mu propozycję.

Po wybraniu interesującej nas pozycji, uruchamia się nam już właściwe narzędzie do jego edycji.

Możemy zmienić tu każdy napis, wystarczy go zaznaczyć i wprowadzić nową treść. Do tego korzystając z paska do formatowania możemy wybrać inny krój pisma, wyrównanie czy kolor tekstu.

Nie zabrakło tu też zastosowania różnych filtrów dla zdjęć w tle, dodawania różnych innych elementów, kształtów i nowych treści z dostępnych szablonów w menu narzędzia.

Po skończonej edycji, możemy pobrać naszą grafikę w dowolnym rozszerzeniu, jako domyślne i w najwyższej jakości ustawiony jest format .png.

Na jakich platformach działa Canva?

Canva, jako narzędzie online działa na każdej platformie systemowej, możemy z niego skorzystać w przeglądarce zainstalowanej na komputerze z systemem Windows, Mac OS czy Linux. Dodatkowo twórcy Canvas udostępnili je na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS na pokładzie, pobierzecie je za darmo z Google Play i App Store.

Funkcjonalność aplikacji mobilnej jest nieco ograniczona w porównaniu z wersją przeglądarkową. Niemniej nadal tu możemy edytować i wprowadzać nowy tekst na naszych grafikach, również na tych już stworzonych w przeglądarce, dzięki synchronizacji po zalogowaniu na naszym koncie.

Płatne funkcje w Canvie - dodatek czy konieczność

Zanim odpowiem na to pytanie ze śródtytułu sprawdźmy, co dostajemy w planie Canva Pro. Otóż uzyskujemy dostęp między innymi do całej biblioteki zdjęć i ikon w liczbie 60 milionów, 60 tysięcy szablonów, usuwania tła ze zdjęć, zmianę rozmiarów i jakości obrazów przed pobraniem czy tworzenia projektów z przeźroczystym tłem. Plan ten kosztuje 9,95 dolarów miesięcznie.

Tak więc wydaje mi się, że taki plan dobrze sprawdzi się dla profesjonalistów, którzy codziennie zajmują się tworzeniem grafik zawodowo. Dla zwykłych użytkowników internetu, tworzących grafiki na własne potrzeby z powodzeniem mogą korzystać z darmowej wersji, co w zupełności powinno wystarczyć i zaspokoić ich potrzeby w prywatnym użytku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu