Świat

Jak Sony próbuje unifikować swój ekosystem gier - tylko czy się uda?

Jakub Tepper
Jak Sony próbuje unifikować swój ekosystem gier - tylko czy się uda?
1

Nie tak dawno narzekałem na AntyWebie na łatwe łapanie się mediów na marketingowe slogany i nazywanie tabletów od Sony urządzeniami "dla graczy". Podobnie zresztą jest z Xperia Play, wcześniej niemal legendarnym "PSPhonem", który nie oferuje tak naprawdę nic poza kontrolerem. Gier brak. W trakcie ko...

Nie tak dawno narzekałem na AntyWebie na łatwe łapanie się mediów na marketingowe slogany i nazywanie tabletów od Sony urządzeniami "dla graczy". Podobnie zresztą jest z Xperia Play, wcześniej niemal legendarnym "PSPhonem", który nie oferuje tak naprawdę nic poza kontrolerem. Gier brak. W trakcie konferencji prasowej na aktualnie odbywającym się Tokyo Game Show, Sony zapowiedziało jak zamierza dalej tę sprawę poprowadzić. Dla urządzeń "PlayStation Certified" (czyli właśnie tablety i Xperia Play) z PlayStation Suite jest jeszcze nadzieja. Chociaż komunikat jest mało klarowny.

Otóż od listopada tego roku do rąk także mniejszych i niezależnych developerów trafią SDKi pozwalające tworzyć oprogramowanie dla androidowych urządzeń certyfikowanych PS Suite (trudniej się nie da?). Gry zaczną ukazywać się wiosną przyszłego roku i, co ciekawe, odpalimy je nie tylko na telefonach i tabletach, ale i PS Vita, czyli następcy wyeksploatowanego już PlayStation Portable.

Dlaczego nie brzmi to aż tak kolorowo? Przede wszystkim, Vita posiada co prawda ekran dotykowy, ale sterowanie tam opiera się głównie na dedykowanych przyciskach o układzie przypominającym PSP. Xperia Play też częściowo takowe posiada, ale jednak kilku brakuje. Tablety nie mają ich wcale. Czy zatem każdy będzie musiał stworzyć aż 3 różne rodzaje sterowania? Jeśli wystarczy jedno, dotykowe, to kto na Vicie będzie chciał grać w banalnie proste, niewykorzystujące potencjału, produkcje mając do dyspozycji naprawdę wiele interesujących tytułów?

Od wiosny stworzone w ramach PS Suite aplikacje będzie można rozprowadzać również za pomocą PS Store, czyli sklepiku dostępnego z poziomu PS3 i PSP (wkrótce także Vity). Skoro teraz jednak istnieje na Xperia Play osobny sklep, to zostanie on zamieniony na PS Store? Możliwe będzie korzystanie z jednego loginu wszędzie? Jeśli nie, czy będę musiał na każde urządzenie kupować osobno grę? Zbyt wiele tu niewiadomych. Sony mocno miota się w temacie, zobaczymy co przyniesie wiosna i jak ekosystem docelowo będzie wyglądał. W sumie mi wystarczy, że PS Vita i PS3 będą ze sobą współpracować. A to już jest pewne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SonyTabletyps vita