Felietony

Łatwe udostępnianie Map Google w serwisie społecznościowym G+

Jan Rybczyński
Łatwe udostępnianie Map Google w serwisie społecznościowym G+
1

Jak wspominałem w swoim pierwszym artykule na temat serwisu społecznościowego Google+, jego najmocniejsza stroną jest i będzie coraz bardziej, integracja z innymi usługami Google, które maja miliony użytkowników. Wspomniana integracja postępuje. Z początku nie można było udostępnić z poziomu +1 stro...

Jak wspominałem w swoim pierwszym artykule na temat serwisu społecznościowego Google+, jego najmocniejsza stroną jest i będzie coraz bardziej, integracja z innymi usługami Google, które maja miliony użytkowników. Wspomniana integracja postępuje. Z początku nie można było udostępnić z poziomu +1 strony w swoim strumieniu, tak jak ma to miejsce z Facebookowym "Lubię to!". Teraz jest to możliwe nie tylko ze stronami, ale również lokalizacjami w Mapach Google. Na razie usługa funkcjonuje tylko po wejściu na anglojęzyczny adres ale o dziwo... wyświetla się w rodzimym języku.

Udostępnianie Map Google do serwisu G+ działa bardzo prosto. Udostępnić możemy w zasadzie wszystko co sami widzimy na ekranie, bez względu na to, czy chodzi o wyznaczona trasę, informację o noclegu, czy wyniki wyszukiwania określonych miejsc, np. aptek. Ustawiamy odpowiedni widok i kiedy uznamy, że chcemy podzielić się nim publicznie, lub w określonych kręgach, np. takim, z którym planujemy wspólny wyjazd, klikamy przycisk "Udostępnij", który widnieje w prawym górnym rogu ekranu, na czarnej belce Google.

Mamy możliwość wybrania docelowego kręgu, dodania stosownego komentarza czy dodatkowego linka, czyli w zasadzie wszystkie możliwości, jakie otrzymujemy podczas standardowego dodawania wpisu do strumienia. Dodatkowo zostanie załączona miniaturka widoku mapy którą dodajemy oraz stosowny link w który można kliknąć.

Oczywiście można przez tę procedurę przejść samodzielnie, bez wykorzystania nowej funkcji udostępniania, tak jest jednak zdecydowanie szybciej i wygodniej, bez kopiowania linków, bez kilkukrotnego przełączania się pomiędzy kartami przeglądarki.

W trakcie testów udostępniania map zauważyłem ciekawostkę. Okazuje się, że udostępnianie map działa również w polskiej wersji językowej tylko nie zostało jeszcze uruchomione dla polskiego adresu. Żeby samodzielnie przetestować udostępnianie, wystarczy wejść na Mapy Google będąc zalogowanym na konto Google ale z adresu z końcówką .com, czyli http://maps.google.com/.

Myślę, że  w niedługim czasie możemy spodziewać się kolejnych postępów w integracji pozostałych usług Google z jego serwisem społecznościowym. Ja z niecierpliwością wyglądam pożądanej integracji z Dokumentami Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu