Felietony

Dokumenty i kalendarz Google bardziej przyjazne niewidomym

Jan Rybczyński
Dokumenty i kalendarz Google bardziej przyjazne niewidomym
3

Wczoraj Szymon pisał o nowej funkcji dla osób niesłyszących w Google Hangouts, dziś Google poinformowało o wprowadzeniu udogodnień dla osób niewidomych w dokumentach i kalendarzu. Jest to jedynie część większego projektu Google Accessibility, który ma na celu dostarczenie informacji możliwie jak naj...

Wczoraj Szymon pisał o nowej funkcji dla osób niesłyszących w Google Hangouts, dziś Google poinformowało o wprowadzeniu udogodnień dla osób niewidomych w dokumentach i kalendarzu. Jest to jedynie część większego projektu Google Accessibility, który ma na celu dostarczenie informacji możliwie jak najszerszej grupie osób, w tym niepełnosprawnym. Projekt ma szlachetny cel i z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy.

 

Na czym polega przystosowanie dokumentów i kalendarza do potrzeb osób niewidomych? Przede wszystkim na optymalizacji pod kątem czytnika ekranowego, czyli oprogramowania, które odczytuje osobie niewidomej co jest wyświetlone na ekranie oraz jaka opcja jest aktualnie wybrana. Poprawki mają ułatwić nawigację.

Sugerowane przez Google czytniki ekranowe, z myślą o których były wprowadzone optymalizacje to JAWS oraz ChromeVox.

Zarówno w kalendarzu jak i dokumentach Google dodane zostały również wygodne skróty klawiaturowe upraszczające bezwzrokową obsługę.

Osobiście nie korzystam z czytnika ekranowego i trudno mi ocenić jak dobrą robotę wykonało Google starając się poprawić swoje produkty. Ze skrótów klawiaturowych korzystam też w ograniczonym zakresie, chociaż bardzo je lubię, używam zazwyczaj w najczęściej używanych aplikacji z bardzo dużą ilością opcji i rozmaitych menu. W produktach Gogole zwykle ograniczam się do myszki.

Mam jednak nadzieję, że osoby naprawdę potrzebujące tego rodzaju rozwiązań zostały przynajmniej częściowo usatysfakcjonowane. Jeśli ktoś chce ocenić w praktyce wprowadzone poprawki, zapraszam do komentarzy.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wprowadzonych zmian i listy skrótów klawiaturowych zapraszam na dwa wpisy na blogu Google, dotyczące Dokumentów i Kalendarza.

Mam nadzieję, że Google będzie aktywnie rozwijał projekt poprawy dostępności swoich usług i doczekamy sie niedługo kolejnych udogodnień z tego zakresu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu