Felietony

Sony przygotowuje konkurencję dla Google Glass?

Konrad Kozłowski
Sony przygotowuje konkurencję dla Google Glass?
5

Google Glass nie trafiły jeszcze na rynek i całkiem możliwe jest, że zanim pojawi się na półkach sklepowych czy w sprzedaży internetowej, to ogłoszony zostanie konkurencyjny produkt. Japończycy opatentowali bowiem wzorowane na projekcie Googlersów okulary, oferujące jednak wyświetlanie obrazu dla ob...

Google Glass nie trafiły jeszcze na rynek i całkiem możliwe jest, że zanim pojawi się na półkach sklepowych czy w sprzedaży internetowej, to ogłoszony zostanie konkurencyjny produkt. Japończycy opatentowali bowiem wzorowane na projekcie Googlersów okulary, oferujące jednak wyświetlanie obrazu dla obydwu oczu. Szykuje nam się prawdziwa rywalizacja?

Google Glass jest bez wątpienia jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów tego roku. Obo okularów z całą pewnością na tej liście widnieją konsole nowej generacji, czyli nastepcy XBOXa 360 i PlayStation 3, a także kolejne odsłony produktów z oferty Apple: iPhone, iPad czy iPody, jak również flagowe modele producentów smartfonów. Google Glass wyróżnia się w tym tłumie, krocząc ściężką po któej do tej pory nie kroczył nikt.

Wearable technology, czyli w wolnym tłumaczeniu "ubieralne gadżety" mają być kolejnym trendem. Zdaniem wielu ciągłe sięganie do kieszeni po smartfona czy tablet nie jest czynnością "na miarę" XXI wieku. Swego rodzaju renesans mają przeżyć smart watche, a spekulacje o premierach tych urządzeń od Apple, Google i Samsunga nie mają końca. Czy goszczące na naszych nadgarstkach niewielkie ekraniki zdołają przypodobać się użytkownikom? Część z nich prawdopodobnie zdecyduje się na ich zakup, ja jednak należę do drugiej grupy osób, grupy która czeka na coś więcej. A tym, mają być smart glasses.

Sony już wcześniej patentowało tego typu gadżet, latem 2012 roku, który prezentował się jednak nazbyt futurystycznie. Był to jedynie koncept okularów, a raczej szklanych płytek które znajdowałyby się przed naszymi oczami, będąc niepołączonymi tzw. "noskiem". Najnowszy patent jest jednak typem urządzenia określanym jako HDM,

czyli head-mounted display. Zbudowane będą bardzo podobnie do tego jak wykonane są Google Glass, jednak wyposażone są także w słuchawki. Nie do końca podoba mi się taka idea, ponieważ nie chciałbym założenie okularów wiązało się z włożeniem słuchawek do uszu i w jakimś stopniu odcięciem od świata. Niewiele wiadomo jednak na temat samego interfejsu wyświetlanego przez okulary, wiemy jedynie że jest to obraz 2D (i chwała Bogu!).

Czy myślicie, że którykolwiek z producentów, może właśnie Sony, zdecyduje się na produkcję takich okularów nie czekając na to, jak świat zareaguje na wprowadzenie na rynek przez Google okularów Glass? Myślę, że było wtedy bardzo ciekawie, w przeciwnym razie prawdopodobnie będziemy świadkami sytuacji, która przydarzyła się tabletom - po premierze iPada świat zwiariował na ich punkcie i rozpoczęła się szalona pogoń za liderującym Apple.

Źródło: TechCrunch, źródło grafiki: Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu