5

Sonos Move – ich pierwszy taki głośnik, któremu trudno się oprzeć

Mówisz Sonos, myślisz dom, muzyka, Wi-Fi i uniwersalność. Taki układ obowiązywał do tej pory, ale nadchodzą zmiany. A właściwie ta zmiana już tu jest: Sonos Move to pierwszy głośnik, który działa na baterii i obsługuje Bluetooth. To otwarcie nowego rozdziału w historii firmy i to cholernie dobre otwarcie.

Dopóki nie sprawdzisz głośnika Sonos na własnych uszach, to trudno mi jakimikolwiek słowami opisać, jak przyjemne jest obcowanie z tymi produktami. I jeśli wydaje Ci się, że czytasz to po raz kolejny, bo podobnie mówi(ło) się o urządzeniach Apple, to zupełnie się z tym zgadzam. Głośniki Sonos, począwszy od wyglądu, przez wykonanie, brzmienie, a na aplikacji mobilnej kończąc, oferują ekosystem, z którym trudno dziś konkurować komukolwiek. Nie da się ukryć, że musimy za niego niemało zapłacić, ale jest to zakup na lata, którego trudno żałować.

Pierwszy taki głośnik Sonos – przenośny i z Bluetooth

Teraz Sonos otwiera nowy rozdział w swojej historii, ponieważ zaprezentowany na targach IFA głośnik o nazwie Move, to pierwszy produkt, który można przenosić i zabierać ze sobą. Wbudowany akumulator i moduł Bluetooth nigdy wcześniej nie pojawiały się w głośnikach Sonosa, więc nic dziwnego, że firma robi wokół tego tak duże zamieszanie. Sonos Move pojawił się u mnie jeszcze przed wejściem do sprzedaży i od razu, gdy tylko mogę, podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i opinią na jego temat. Spędziłem z nim kilka dni, nagminnie słuchając muzyki w domu oraz poza nim, ciesząc się każdą ulubioną i nowo odkrytą piosenką.

Sonos Move jest przenośnym głośnikiem, ale to wcale nie oznacza, że w porównaniu do swoich pierwowzorów, jak Sonos One, ubyło mu na wadze albo rozmiarze. Sonos Move przypomina kształtem i masą resztę głośników z oferty, co ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszy należy oczywiście niewielki komfort podróżowania z głośnikiem, który waży 3 kilogramy i mierzy 24 cm wysokości przy 16 cm szerokości i 12 cm głębokości. To spore i ciężkie urządzenie, którego raczej nie schowamy do plecaka, lecz w odrębną torbę (umieszczając najpierw w dedykowanym etui dołączonym do zestawu).

Zaletą jest jednak to, że nawet w ruchu, Sonos Move brzmi tak, jak byśmy od niego oczekiwali: jest naprawdę głośny, a dźwięk głęboki, pełen basu z dobrze zaakcentowanymi tonami wysokimi.  

Przyciski dotykowe do sterowania odtwarzaniem i głośnością na szczycie, fizyczne klawisze od włączania i parowania sprzętu oraz nowość: przełącznik Wi-Fi/Bluetooth z tyłu. To wszystko.

W razie potrzeby dysponujemy solidnym korektorem oraz funkcją TruePlay, która działa – w odróżnieniu od innych głośników – automatycznie, wystarczy ją aktywować. Dzięki niej tworzona jest mapa otoczenia, do której dopasowywane są ustawienia głośnika, by brzmiał jak najlepiej, także w terenie. Jeśli obawiacie się, że kosztujący 1699 złotych głośnik nie wytrzyma pobytu w terenie, to Sonos pomyślał o tym samym nieco wcześniej, dlatego Move spełnia wymagania stopnia ochrony IP56, więc nieco piachu czy deszcz mu nie zaszkodzą. Sonos twierdzi, że niestraszmy mu nawet upadek, ale – i wybaczcie, że tego nie robiłem – nie zdecydowałem się na upuszczenie go na cokolwiek twardszego niż kanapa…

Kolejna sprawa, którą równie dobrze przemyślano to samo ładowanie Sonos Move. Głośnika nie musimy podłączać i odłączać w klasyczny sposób, jak robimy to np. z laptopem. Sonos przygotował dla Move specjalną stację dokującą, która może pozostać na swoim miejscu, a my złapiemy głośnik za znajdujący się z tyłu wygodny uchwyt i zabierzemy ze sobą. Podczas pobytu w stacji głośnik pozostaje włączony w trybie standby cały czas czekają na polecenie odtwarzania, zaś po odłączeniu go od zasilania wyłączy się oszczędzając energię. Wbudowany akumulator ma zapewnić odtwarzanie muzyki przez 10 godzin – ja posłuchałem 2,5 i poziom spadł do 70%, lecz wpływ na to mógł mieć niższy poziom głośności. Gdybym go podkręcił, stopień rozładowania zapewne byłby większy, ale jestem w stanie uwierzyć, że na średnim poziomie głośności można bawić się w terenie przez wspomniane 10 godzin. Warto dodać, że po raz pierwszy w aplikacji Sonosa możemy w ogóle kontrolować taką informację – jest stale wyświetlana na ekranie odtwarzania, co pozwala wygodnie obserwować stan naładowania przez cały czas.

Sonos Move to… typowy Sonos z kilkoma dodatkami

Reszta aspektów Sonos Move to powielanie sprawdzonych i świetnie ocenianych funkcji zestawów audio tej firmy. Bez problemu włączymy głośnik w domowy ekosystem lub takowy założymy od podstaw. Przełączanie się pomiędzy trybami Wi-Fi i Bluetooth odbywa się w najprostszy możliwy sposób, czyli za pomocą przycisku na tyle obudowy – jedno kliknięcie wystarczy, by użyć alternatywnej technologii. Jakość użytych materiałów i stopień wykończenia głośnika stoją na najwyższym poziomie, do czego Sonos nas już zdążył przyzwyczaić, więc trudno Sonos Move cokolwiek zarzucić pod tym względem.W aplikacji bez przeszkód podłączymy kilka serwisów muzycznych (Apple Music, Tidal, Spotify czy Deezer), a także TuneIn, które zapewnia dostęp do wielu polskich stacji radiowych. Kolejkowanie utworów z różnych źródeł to żaden problem, czego jednak nie można powiedzieć o używaniu któregokolwiek z asystentów głosowych – Sonos chwali się, że Move oferuje wsparcie dla Asystenta Google i Aleksy, ale z terytorium Polski niemożliwa jest aktywacja któregokolwiek z nich. Wielka szkoda, bo to znacząco poszerzyłoby możliwości urządzenia, nawet jeśli bylibyśmy skazani na język angielski – to dla mnie i wielu innych osób żadna przeszkoda, o czym przekonuję się od kilku lat przemawiając regularnie do Google Home.

Sonos Move już możecie zamówić w przedsprzedaży w cenie 1699 złotych. Wysyłka nastąpi 24 września. Czy warto? Po okresie testowym trudno mi się z nim rozstać, ale zdaję sobie sprawę jak niemałą kwotą jest cena Sonos Move, w związku z tym musicie zadać sobie trzy pytania: 1) Czy stać Was na Sonos Move? 2) Czy słuchacie tak dużo muzyki i liczy się dla Was jej jakość na tyle, by wydać ponad półtorej tysiąca? 3) Czy potrzebny Wam uniwersalny głośnik, który przede wszystkim będzie służył Wam w domu, co jakiś czas uprzyjemniając wypady poza miasto, na działkę, nad jezioro czy do domku w górach?