Polska

Solorz i Sołowow budują elektrownię jądrową

PW
Paweł Winiarski
0

Energetyka jądrowa cały czas budzi w Polsce duże zainteresowanie i wygląda na to, że czystą energię dostarczą nam dwaj polscy przedsiębiorcy.

Dwaj najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy, Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Ma ona pracować w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakład inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Na podstawie zawartej umowy, strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej. Miejscem inwestycji jest teren Elektrowni Pątnów gdzie aktualnie wytwarzana jest energia z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. Inwestycja ma przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Wielkopolskę.

"Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować” - mówi Zygmunt Solorz.

„Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii." - dodaje Michał Sołowow występujący w tym projekcie jako inwestor oraz dostawca technologii.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu