Polska

Odnawialne źródła energii w Polsce. Fotowoltaika na pierwszym miejscu

Piotr Kurek
3

Polacy coraz świadomiej podchodzą do tematu odnawialnych źródeł energii. SunSol przedstawia raport „Co myślą Polacy o odnawialnych źródłach energii” wskazujący, że rozwiązania energetyczne opart ne OZE są ważne z punktu ekonomicznego i ekologicznego.

Blisko 92% badanych uważa rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii jako ważne. Głównie dlatego, że wpływają na poprawę ochrony środowiska (72%), redukują globalne ocieplenie (58,1%) i dają niezależność energetyczną (46,6%). Niecałe 41% ankietowanych wskazało na ekonomiczność OZE, 24% na ich udział w redukcji strat wodnych. Tylko niecałe 3% zaznaczyło, że odnawialne źródła energii nie jest dla nich ważna. 6% nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

Przyrost mocy z OZE w Polsce, w roku 2020, był większy aż o 70 proc. w stosunku do przyrostu mocy w 2019 roku, co pokazuje, że rynek zielonej energii w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Przeprowadzone przez SunSol badanie pokazało, iż nasi rodacy dostrzegają potencjał w nich drzemiący i chcą, by energia w ich domach pochodziła właśnie z nich.

– mówi Michał Kitkowski, CEO SunSol.

Nie będzie też zaskoczeniem, że najpopularniejsza wśród odnawialnych źródeł energii jest fotowoltaika. Panele słoneczne są głównym potencjalnym źródłem pozyskiwania energii wykorzystywanym w polskich domach. Potwierdza to udostępniony kilka tygodni temu raport Polacy i fotowoltaika 2021, który również przygotowała firma SunSol.

Fotowoltaika. Najpopularniejsze OZE w Polsce

Prawie 44% ankietowanych wskazało, że OZE kojarzy im się przede wszystkim z fotowoltaiką i kolektorami. Na drugim miejscu znalazła się energia wiatrową (29,5%). Podium zamyka bioenergia (16,8%). Eletrownie wodne i pompy ciepła wskazało 2,9% badanych.

70% pytanych wskazało, że chętnie wykorzystaliby panele fotowoltaiczne w swoich domach. Drugie w kolejności znalazły się pompy ciepła (30%) oraz wiatraki (20,6%). Niespełna 11% zainteresowana jest elektrowniami wodnymi, a 12% nie skorzystałoby z żadnego z wymienionych rozwiązań.

Badanie przeprowadzono przez agencję badawczą w czerwcu 2021 r. na zlecenie firmy SunSol za pomocą kwestionariusza online (CAWI) na grupie reprezentatywnej 1000 respondentów. Raport Co myślą Polacy o odnawialnych źródłach energii dostępny jest na stronach SunPol.

Źródło: informacje prasowe

Obrazek wyróżniający: Chelsea z Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu