Motoryzacja

Silniki MINI będą spełniać nowe normy emisji spalin: Countryman i Clubman bardziej ekologiczne

Marek Adamowicz
Silniki MINI będą spełniać nowe normy emisji spalin: Countryman i Clubman bardziej ekologiczne
0

MINI jest kolejną marką, która przystosowała swoje samochody do nowych norm emisji spalin. Cała flota MINI stała się bardziej ekologiczną.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy zacznie obowiązywać nowa norma emisji spalin Euro 6d. Wprowadzenie tych przepisów wymusi na producentach liczne zmiany w układach napędowych swoich samochodów. Dlatego też niektórzy już wcześniej wprowadzają zmiany, by być lepiej przygotowanym na nowe obostrzenia. Tak też zrobiło MINI, które od 1 lipca bieżącego roku, sprzedawać będzie samochody spełniające najbardziej wyśrubowane normy emisji spalin. Takie rozwiązania trafią m.in. do modeli Countryman i Clubman.

Nowe obostrzenia dotyczące czystości emitowanych spalin wymusiły na producentach liczne zmiany w układach napędowych. W przypadku silników benzynowych najczęściej wiązało się to z koniecznością instalacji filtra cząstek stałych (DPF). Gorzej mają jednostki wysokoprężne, gdyż (na przykładzie MINI) tutaj konieczna była instalacja filtra cząstek stałych, katalizatora NOx oraz „mokrego” katalizatora SCR, zwanego potocznie „Ad Blue”. W przypadku silników benzynowych MINI we wspomnianych modelach Countryman i Clubman pojawi się system start&stop oraz funkcja żeglowania (w samochodach wyposażonych w dwusprzęgłową skrzynię biegów o 7. przełożeniach). Dodatkowo komputer pokładowy ma pobierać z nawigacji satelitarnej informacje m.in. o natężeniu ruchu czy samej trasie, by lepiej dobierać przełożenia skrzyni biegów.

Co ciekawe w związku z wprowadzanymi zmianami związanymi z nowymi normami emisji spalin, w samochodach MINI pojawi się kilka nowych udogodnień w wyposażeniu. Mowa tutaj m.in. o standardowym układzie automatycznego zmieniania świateł mijania na drogowe, czy systemie multimedialnym z układem Connected Navigation Plus (z ekranem dotykowym o przekątnej 8,8 cala oraz touchpadem), aplikacjami Apple CarPlay i Android Auto czy funkcją informowania o utrudnieniach w ruchu (w czasie rzeczywistym) i automatycznym aktualizowaniem map. Dodatkowo na pokładzie MINI znajdziemy też bezprzewodową ładowarkę do smartfona oraz system audio Harman&Kardon.

Wszystkie zmiany w ofercie MINI Countryman i Clubman zaczną obowiązywać 1 lipca bieżącego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu