Świat

Wybory prezydenckie lekiem na fake newsy? Social media walczą z dezinformacją

Kacper Cembrowski
Wybory prezydenckie lekiem na fake newsy? Social media walczą z dezinformacją
3

Ostatnie aktualizacje w social mediach pokazują, że nic tak nie determinuje do walki z fake newsami, jak wybory prezydenckie.

Wybory śródokresowe w Stanach Zjednoczonych pomagają w walce z dezinformacją

8 listopada tego roku w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory śródokresowe. W związku z tym wydarzeniem, TikTok stara się w maksymalnym stopniu zminimalizować ryzyko powielania dezinformacji na swojej platformie - i nie jest to pierwsze medium społecznościowe, które zdecydowało się na taki ruch.

Eric Han, dyrektor ds. bezpieczeństwa w TikToku w USA informuje, że platforma będzie zdolna zapewnić rzetelne źródło informacji ludziom, którzy angażują się w treści wyborcze. Użytkownikom aplikacji zainteresowanym tematami politycznymi będą wyświetlać się oficjalne i wiarygodne informacje o nadchodzących wyborach w ponad 45 językach.

Źródło: Unsplash @element5digital

TikTok trochę jak Twitter. Specjalne oznaczenia oficjalnych treści

Skąd jednak mamy wiedzieć, że jakaś informacja jest prawdziwa? TikTok będzie oznaczać treści związane z wyborami. Zawsze będziemy wiedzieć, czy oglądany film pochodzi od kandydata, urzędnika państwowego czy partii politycznej - oficjalne konta będą oznaczone specjalnymi flagami, które będą sposobem weryfikacji.

Pierwszą platformą, która wprowadziła taki system weryfikacji, jest Twitter. Social media z niebieskim ptakiem w logo bardzo często było źródłem powielania fałszywych informacji, a użytkownicy portalu znaleźli mnóstwo sposobów na to, jak “oszukać” weryfikację użytkownika (np. używając specjalnych emoji w wyświetlanej nazwie, zmieniając @ i zdjęcie profilowe). Twitter postanowił wprowadzić specjalne flagi z podpisaną funkcją danej osoby, co od razu pozwala na zidentyfikowanie źródła informacji.

Źródło: Depositphotos

Wybory na TikToku. Aplikacja otrzyma Centrum Wyborcze

Jak informuje Eric Han, TikTok otrzyma również Centrum Wyborcze. Będzie to miejsce, w którym użytkownicy znajdą wszystkie informacje o tym, gdzie i jak głosować, uwzględniając stan, w którym mieszkają. Co więcej, użytkownicy bezpośrednio z aplikacji będą mogli się zarejestrować w celu głosowania i sprawdzenia statusu swojej rejestracji. Kiedy będą dostępne wyniki wyborów dla każdego stanu, w aplikacji zobaczymy także oficjalne informacje na ten temat.

Wygląda więc na to, że TikTok nie jest wyłącznie źródłem prostej rozrywki, a idealną platformą dla osób zainteresowanych wyborami. Chociaż jestem sporym sceptykiem chińskiej aplikacji, ten ruch uważam za naprawdę rozsądny i przydatny.

Źródło: TikTok

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news