Smartwatche

Taki zegarek kupiłbym moim dziadkom

Krzysztof Rojek
1

Smartzegarki są z nami już od jakiegoś czasu, jednak wciąż nie zyskały popularności w grupie społecznej, która z ich funkcji może skorzystać najbardziej - wśród seniorów.

Podczas gdy na świecie szaleje kryzys zdrowotny, zazwyczaj najbardziej w największym zagrożeniu pozostają osoby starsze. Nie inaczej jest obecnie, ponieważ koronawirus i powodowana przez niego choroba COVID-19 zbiera swoje śmiertelne żniwo najczęściej wśród seniorów. Rządy wielu państw wprowadziły obostrzenia, mające chronić osoby starsze. Dlatego w np. Polsce od 10 do 12 sklepy otwarte są wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia. Wiele osób, posiadających w rodzinie seniorów zastanawia się, w jaki sposób może pomóc zapewnić im bezpieczeństwo. jednocześnie unikając kontaktu z nimi. Pamiętajmy bowiem - izolacja to wciąż najlepszy sposób na powtrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Odpowiedź na to przygotował amerykański operator komórkowy Verizon, a jest nim smartwatch Care Smart.

Prosta obsługa, najważniejsze funkcje, niska cena

Verizon Care Smart to propozycja skierowana do osób starszych, dzięki której mogą one poczuć się nieco bezpieczniej. Przede wszystkim - obsługa smartwacha została maksymalnie uproszczona, aby jej nauka nie stanowiła dużego wyzwania dla seniora. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w przypadku osób starszych i technologii, strach przed nieznanym potrafi być naprawdę duży. Verizon wydaje się być urządzeniem dobrze balansującym pomiędzy estetyką, czytelnością i prostotą obsługi. Ponadto - posiada on (prawie) wszystkie kluczowe funkcje. Pozwala on na wykonywanie i odbieranie połączeń, przy czym listę kontaktów mogących nawiązywać połączenie można ograniczyć do 10. Dzięki temu do seniora nie zadzwoni np. naciągacz czy telemarketer (choć często to praktycznie to samo). Zegarek ma swoją własną kartę SIM, więc nie trzeba się obawiać, że w jakikolwiek sposób ograniczy to kontakt seniora z pozostałymi znajomymi. Konstrukcja menu zegarka pozwala starszej osobie szybko wezwać pomoc, a dzięki temu, że smartwatch wyposażony jest w moduł GPS, zaufane osoby zawsze będą wiedziały, gdzie obecnie znajduje się bliska im osoba. Pozwala to przede wszystkim szybko przyjechać z pomocą bądź też precyzyjnie wskazać dyspozytorowi pogotowia, gdzie skierować karetkę. Co więcej, urządzenie charakteryzuje też relatywnie niska, jak na smart zegarek, cena - 150 dolarów. Póki co niestety urządzenie dostępne jest wyłącznie u amerykańskiego operatora.

Smartwatch Verizon Care Smart nie jest idealny

Oczywiście, w takiej cenie nie otrzymamy wielu funkcji, które znajdziemy w droższych modelach. Mi jednak brakuje jednej, która w przypadku osób w mojej rodzinie przydałaby się równie mocno co lokalizacja - monitor upadku. Starsze osoby, jak moi dziadkowie, cierpią na osteoporozę, przez co taki upadek może być dla nich bardzo niebezpieczny. Dużą zaletą smartwacha dla seniora byłaby więc możliwość wykrycia takiego wypadku i automatycznego wysłania powiadomienia do zaufanych kontaktów wraz z lokalizacją.

Mimo tej wady - cieszę się bardzo, że twórcy elektroniki użytkowej nie zapominają o starszych ludziach. Spacerując ulicami w Polsce nie przypominam sobie jednak widoku wielu seniorów korzystających ze smart zegarków. Premiera Verizon Smart Care oczywiście tego nie zmieni, ale mam szczerą nadzieję, że im więcej na rynku będzie takich urządzeń, tym bardziej ich cena będzie spadać. I być może dzięki temu więcej osób zdecyduje się na inwestycje w technologię, która w krytycznej sytuacji może uratować zdrowie i życie bliskich.

Źródło: Verizon

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu