Mobile

Smartfon z Androidem i Windows Phone? Już niebawem!

Tomasz Popielarczyk
Smartfon z Androidem i Windows Phone? Już niebawem!
21

Wybuchowe połączenie, bezsensowne udziwnienie czy może strzał w dziesiątkę? Idea smartfona z Androidem i Windows Phone krąży gdzieś w kuluarach rynku mobilnego. U nas pisał swego czasu o tym Maciej, informując o plotkach na temat nowej strategii Microsoftu. Jednak to nie gigant z Redmond wprowadza j...

Wybuchowe połączenie, bezsensowne udziwnienie czy może strzał w dziesiątkę? Idea smartfona z Androidem i Windows Phone krąży gdzieś w kuluarach rynku mobilnego. U nas pisał swego czasu o tym Maciej, informując o plotkach na temat nowej strategii Microsoftu. Jednak to nie gigant z Redmond wprowadza jako pierwszy ten pomysł w życie tylko koreańska firma BlueBird.

Mowa konkretnie o smartfonie Bluebird BM180, który ma mieć możliwość pracy zarówno pod kontrolą Androida jak i Windows Phone. To pierwszy taki przypadek na świecie. Aktualnie nie wiadomo, jak będzie to wyglądało w praktyce i czy użytkownik będzie mógł swobodnie przełączać się między platformami. Część źródeł podaje, że Bluebird będzie konfigurowany przy zakupie - część modeli ma być dostępna Androidem, a część z Windows Phone. Ewentualna przesiadka wiązałaby się zatem z koniecznością przeinstalowania systemu. Jeżeli potwierdzi się drugi scenariusz, trudno będzie nazwać to rozwiązanie rewolucyjnym, choć z całą pewnością to pewien krok zgodny z trendem "dual-boot", który opanował już po części rynek tabletów.

Bluebird BM180 ma być urządzeniem typowo biznesowym. Świadczy o tym po części specyfikacja oraz możliwości sprzętu. Producent ma wyposażyć go w czytnik kodów kreskowych, czytnik pasków magnetycznych kart płatniczych, a także Windows Embedded 8 Hanheld. Jest to specjalna, przeznaczona do zastosowań korporacyjnych wersja Windows Phone dopakowana dodatkowymi zabezpieczeniami i unikatowymi funkcjami. Oczywiście uruchomimy tutaj wszystkie programy pisane pierwotnie na mobilnego Windowsa. Nie jest to jednak ten sam system, który znajdziemy chociażby w Lumiach.

Specyfikacja smartfona wygląda zachęcająco. Ma je napędzać dwurdzeniowy procesor Cortex-A15 z 1 lub 2 GB RAM-u oraz 16/32 GB pamięci wewnętrznej. 5-calowy wyświetlacz będzie pracował w rozdzielczości HD (opcjonalnie Full HD), a całość zasili bateria o pojemności 3000 mAh (istnieje możliwość rozbudowy o ogniwo 4500 mAh). Do zdjęć posłużyć ma natomiast aparat 8 Mpix z autofocusem i diodą doświetlającą. Interesująco wygląda sama konstrukcja, która ma zostać dodatkowo wzmocniona przed uszkodzeniami.

Wszystko to sprawia, że Bluebird będzie mógł pełnić rolę terminala w punktach sprzedaży lub innych miejscach. Nie doczekamy się zatem na razie podobnego modelu przeznaczonego na rynek konsumencki. Tylko czy rzeczywiście taki byłby potrzebny? Rozwarstwienie i różnorodność (pomijam kwestie wyglądu, bo tu wieje nudą) w segmencie Androida są jednocześnie jego atutem. Zaś zdominowany przez Lumie świat Windows Phone ma swoje atuty w silnej marce i solidnym wykonaniu urządzeń wychodzących z fabryk fińskiej (już niedługo...) firmy.

Czy te dwa światy w ogóle da się ze sobą pogodzić? Osobiście jestem dość sceptyczny, ale patrząc na liczbę hybryd zaprezentowanych na CES i pracujących jednocześnie pod kontrolą Windowsa 8 i Androida, wiem, że wszystko jest możliwe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu