Technologie

Smartfon ogłupia. Nie wierzycie? Potwierdzają to wyniki badań

Kamil Świtalski
Smartfon ogłupia. Nie wierzycie? Potwierdzają to wyniki badań
Reklama

Madrzeją telefony, głupieją ludzie — tak mawiano na początku cyfrowej rewolucji. I teraz, kilka lat później, okazuje się, że jest w tym naprawdę dużo prawdy. Badania naukowe udowodniły, że ludzie w towarzystwie smartfonów... po prostu głupieją. To aż niewiarygodne!

O plusach posiadania całego świata w zasięgu ręki nawet nie ma się co specjalnie rozpisywać — widać je już na pierwszy rzut oka. Czynności które potrafiły nam kiedyś zająć nawet kilka godzin (jak zweryfikowanie informacji czy znalezienie instrukcji) możemy teraz sformalizować w kilkanaście sekund. Niestety — to nie jest tylko tak, że smartfony nie mają swoich złych stron. Mają, ot, chociażby ciągłe rozpraszanie wszędobylskimi powiadomieniami, z ujarzmieniem których wciąż mamy naprawdę duży problem. A okazuje się, że to jeszcze nie koniec problemów z nimi związanych.

Reklama

Wynik badania: smartfony ogłupiają

Najnowsze badania The University of Texas w Austin dowodzą, że smartfony "odbierają" nieco mocy przerobowych naszym mózgom. I nie, nie chodzi o moment kiedy z nich aktywnie korzystamy — chłonąc czy tworząc treści, albo grając w zainstalowane na nich gry mobilne. Wystarczy, że są obok nas.


W badaniu wzięło udział siedmiuset śmiałków, którym przyglądano się podczas rozmaitych aktywności. Podczas nich musieli odłożyć telefon: w różne miejsca. Jedni zostawiali go w pomieszczeniu za ścianą, inni mieli na wyciągnięcie ręki czy w kieszeni spodni. Wszyscy badani którzy zostawili telefon w innym pokoju, znacznie lepiej poradzili sobie z powierzonymi im zadaniami. Ba, nawet ci którzy mieli telefon w kieszeni poradzili sobie znacznie lepiej z wyzwaniem, aniżeli koledzy i koleżanki u których urządzenie leżało w zasięgu wzroku. Wniosek którym podzielili się pracownicy The University of Texas w Austin brzmi: wystarczy tylko obecność urządzenia, aby utrudnić nam koncentrację i korzystanie w pełni z naszych mózgów. Nie musimy ich wcale używać -- dodam też, że nie otrzymywali wtedy żadnych powiadomień. Po prostu.

Czekam na więcej

Badanie to może okazać się dość kontrowersyjne, tym bardziej, że bazowało wyłącznie na obserwacjach oraz tym, jak radzili sobie z zadaniami jego uczestnicy. Mam jednak nadzieję, że to dopiero początek podobnej serii testów — bo nie jest żadną tajemnicą, że nauka korzystania ze smartfona tak, aby nie straciła na tym także nasza koncentracja wcale nie jest taka prosta. Może kolejni naukowcy pokuszą się o zbadanie jak dosłownie działają wówczas nasze mózgi i czy widać wtedy różnicę? Tutaj jest naprawdę ogromne pole do popisu -- a pierwsze wyniki są intrygujące.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama