Mobile

Za to że nie korzystają ze smartfona, dostają punkty które wymieniają na nagrody. To się nazywa motywacja!

Kamil Świtalski
15

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów, nieustannie mówi się o negatywnym ich wpływie m.in. na naszą koncentrację. I jako osoby zainteresowane technologią prawdopodobnie większość z was również sięga po nie... nienaturalnie często. Ale spokojnie. Nie jesteście jedyni na świecie, którzy mają problem z tym, by odłożyć telefon na dłużej niż kilka minut. To problem, który jest już dobrze znany i od jakiegoś czasu szukana jest recepta, która pozwoli nam się uporać z ciągłą potrzebą sięgania po telefon i nieustannego przewijania serwisów społecznościowych i spółki. Ostatnim hitem jest... aplikacja z systemem nagród, która okazał się naprawdę działać w Skandynawii. W Norwegii, Danii oraz Szwecji korzysta z nich już ponad 120 tysięcy użytkowników.

Badania związane ze smartfonami są bezlitosne. Nie dalej niż w zeszłym roku opublikowano wyniki badań, według których choćby posiadanie smartfona w zasięgu naszego wzroku sprawia, że nasza produktywność spada. Co więcej — uczniowie którzy przestali korzystać ze smartfonów, zaczęli otrzymywać lepsze oceny na szkolnych testach — ich wyniki poprawiły się o ponad 6%. Zabranianie korzystanie z urządzeń sprawdza się... dość marnie. Najwyraźniej dużo lepiej sprawdza się w tej kwestii system nagród — a taki oferuje aplikacja Hold, za którą stoi trzech studentów, którzy spotkali się w Kopenhaskiej Szkole Biznesu.

Aplikacja z nagrodami za nieużywanie smartfona

Idea aplikacji Hold która przypadłą do gustu mieszkańcom Skandynawii i wkrótce ma zawitać do 170 uniwersytetów w Wielkiej Brytanii jest idealna w swojej prostocie. Za każde 20 minut w których użytkownicy nie skorzystają ze smartfona między 7, a 23 zostaną nagrodzeni 10 punktami. Te zaś można później wymieniać na zestawy nagród w tamtejszym sklepiku. Wśród nich m.in. dwie kawy w Caffe Nero (300 punktów) czy popcorn w popularnej sieci kin Vue (60 punktów). Ale nie zawsze musi być to korzyść dla samych użytkowników — zgromadzone punkty można także wymieniać na książki czy materiały biurowe, które trafią do szkół z całego świata za pośrednictwem organizacji Unicef.

Twórcy aplikacji Hold mówią wprost, że za aplikacją stoją problemy, które... sami mieli z koncentracją i oderwaniem się od smartfona. A okazuje się, że narzędzie to szybko przypadło do gustu także szerszej publiczności:

Fakt że 1/4 studentów w Norwegii pobrała Hold raptem w trzy miesiące od kiedy aplikacja wystartowała, pokazuje że młodzi ludzie są gotowi na zmiany i odłożenie smartfonów, gdy się uczą.

Smartfony nie są złym narzędziem, ale jak do wszystkiego — i do nich trzeba podejść z umiarem. Programy takie jak Appdicted pozwolą wam sprawdzić ile czasu spędzacie z telefonem w dłoni, a nie brakuje też aplikacji które zapewnią odwyk od smartfona. Może to dobry pomysł, jeżeli inaczej nie potrafimy sobie poradzić z tematem, przynajmniej do czasu, w którym lokalnie również będziemy mogli zdobywać punkty za to, że nie bawimy się telefonem. Może popularność aplikacji Hold w Wielkiej Brytanii odbije się na tyle szerokim echem, że i lokalne instytucje podchwycą temat?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu