Mobile

Czas na odwyk od smartfona

Tomasz Krela
Czas na odwyk od smartfona
21

Kiedy ostatni raz korzystałaś lub korzystałeś ze smartfona? Przed chwilą? Może ten tekst czytasz na jego ekranie? Telefony komórkowe dały nam z jednej strony wolność, dzięki której możemy być w kontakcie z całym światem niemalże w dowolnym jego zakątku. Uwolniły nas również w dużej mierze od korzyst...

Kiedy ostatni raz korzystałaś lub korzystałeś ze smartfona? Przed chwilą? Może ten tekst czytasz na jego ekranie? Telefony komórkowe dały nam z jednej strony wolność, dzięki której możemy być w kontakcie z całym światem niemalże w dowolnym jego zakątku. Uwolniły nas również w dużej mierze od korzystania z komputera. Z drugiej strony uzależniły nas od siebie, sięgamy po nie bezwiednie, odczytujemy setki powiadomień, które w większości nie mają żadnego wpływu na nasze życie. Jak się od tego uwolnić?

Paradoksalnie, aby uwolnić się od uzależnienia, dotyczącego korzystania ze smartfona zawsze i wszędzie oraz przez długi czas, należy z niego korzystać, ale trochę inaczej niż do tej pory. Wczoraj opisywałem pomysł zapalniczki, która ma pomóc rzucić palenie wszystkim uzależnionym od papierosów. Tak też powstają aplikacje mobilne, mające uwolnić nas ze szponów smartfonów. W moje ręce wpadły dwie aplikacje, przeznaczone dla systemu Android: BreakFree oraz Menthal.

W drodze do uwolnienia się od uzależnienia, najpierw trzeba mieć świadomość problemu, dlatego też obydwie aplikacje w głównej mierze dostarczają nam wiedzy na temat tego, jak często w ciągu doby sięgamy po telefon, jak często sprawdzamy powiadomienia. Obecnie integralną częścią smartfona są aplikacje mobilne na temat tego, z jakich korzystamy najczęściej oraz najdłużej, zarówno jedna jak i druga aplikacja udzieli nam odpowiednich informacji.

Dodatkowo aplikacja Menthal podaje nam również informacje na temat tego, jak często kontaktujemy się z daną osobą. Jak długo i jak często prowadzimy z nią rozmowy telefoniczne, wysyłamy SMS-y lub wiadomości na WhatsAppie. BreakFree natomiast pozwala skorzystać z narzędzi, które mają spowodować, że będziemy korzystać z telefonu rzadziej. Możemy stworzyć harmonogram, według którego telefon wyłączy powiadomienia, wyciszy dzwonki, wyłączy połączenie z internetem oraz odrzuci połączenia telefoniczne. Dodatkowo aplikacja wyśle SMS-a do dzwoniącego o określonej treści.

Aby pomóc walczyć ze swoim uzależnieniem, obydwie aplikacje wprowadzają oczywiście elementy grywalizacji, odznaczenia, czy też w przyszłości, jak zapowiada BreakFree, możliwość podzielenia się swoimi osiągnięciami ze znajomymi. BreakFree posiada również bardzo fajne powiadomienia o tym, w jakim stopniu wykorzystaliśmy nasz dzienny limit korzystania z telefonu.

Jeśli chcecie się uwolnić chociaż w pewnym stopniu od swojego smartfona, warto wypróbować przynajmniej te dwie wspomniane aplikacje. Oczywiście potrzebują one trochę czasu używania na zbieranie odpowiednich danych, by dać nam ogląd na nasz stopień FOMO, czy po prostu uzależnienia się od telefonu komórkowego. Wszystko ma swoje zarówno dobre, jak i złe strony. Warto o tym pamiętać, gdy kolejny raz sięgniemy po telefon. Czy naprawdę musimy? Czy ludzkość spotka zagłada, gdy tego nie uczynimy? Na dobry początek polecam zacząć nosić zegarek, taki zwykły tradycyjny, żaden smartwatch. To pierwszy i dobry krok, by ograniczyć sięganie po telefon, sprawdzanie godziny tak trywialna czynność, a zwykle powoduje, że sprawdzimy, co słychać jeszcze na Facebooku, na Instagramie itd. a przecież chcieliśmy tylko sprawdzić na ekranie telefonu, którą mamy godzinę. Warto być trochę „vintage” dla naszego zdrowia psychicznego ;).

photo credit: jDevaun via photopin cc

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu