Felietony

Słoweński startup Vox.io - ciekawa alternatywa dla Skype

Michał Majchrzycki
Słoweński startup Vox.io - ciekawa alternatywa dla Skype
21

Pomysł rokuje moim zdaniem dobrze. Wykorzystano ideę darmowych połączeń audio i wideo przez internet, a także postarano się, aby narzędzie było jak najbardziej uproszczone. Tak bardzo, że twórcy Vox.io zrezygnowali nawet z desktopowego programu na rzecz minimalistycznego klienta dostępnego z poziomu...

Pomysł rokuje moim zdaniem dobrze. Wykorzystano ideę darmowych połączeń audio i wideo przez internet, a także postarano się, aby narzędzie było jak najbardziej uproszczone. Tak bardzo, że twórcy Vox.io zrezygnowali nawet z desktopowego programu na rzecz minimalistycznego klienta dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej. Przyjrzymy się bliżej kolejnemu konkurentowi Skype’a.

Nie przepadam specjalnie za Skype’em. Zbyt rozbudowany i pamięciożerny klient, pojawiające się problemy z połączeniami oraz niezbyt intuicyjny interfejs. To tylko kilka wad jednego z najpopularniejszych komunikatorów. Od niedawna próbuję przesiąść się na usługę Google’a, ale tutaj również nie jestem w 100% zadowolony. Może więc Vox.io?

Aby skorzystać z usługi, musimy najpierw zarejestrować się na stronie. Oprócz e-maila trzeba zezwolić Vox.io na dostęp do mikrofonu i kamery. Usługa oferuje nam możliwość importu kontaktów z Gmaila, LinkedIn czy pliku zapisanego w komputerze. Możemy skorzystać zarówno z pojedynczych jak i grupowych rozmów, wysyłać wiadomości czy zapraszać znajomych do usługi (dzięki temu otrzymamy darmowe środki na połączenia).

Oprócz tego Vox.io oferuje takie funkcje jak podgląd historii rozmów, statystyki połączeń, szybkie rozmowy czy edycję stworzonego profilu (z możliwością kasowania konta). Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest górny pasek menu, za pomocą którego uzyskamy dostęp do najważniejszych funkcji - np. szybkiego wysyłania SMS-ów. Jeżeli mamy wielu znajomych, przyda się też wyszukiwarka dostępna na głównej stronie usługi.

Słoweński startup ma moim zdaniem dwie zalety. Prostota i minimalizm. Zamiast budować aplikacje dedykowane dla pecetów (choć na iPhone'a już jest), Tomaž Štolfa i jego zespół skupili się webowym, łatwo dostępnym kliencie. Minimalizm ujawnia się, kiedy zaczynamy korzystać z usługi. Żadnych zbędnych elementów, prosty i przede wszystkim przejrzysty interfejs, który prezentuje się bardzo dobrze.

Wady? Moim zdaniem przede wszystkim technologia Adobe. Aby skorzystać z Vox.io musimy mieć zainstalowanego Flasha - inaczej nie da rady. To niestety eliminuje całą grupę urządzeń mobilnych, a także tych użytkowników, którzy w swoich pecetach nie korzystają z technologii firmy Adobe.

Warto jednak zaznaczyć, że Vox.io dostępny jest w fazie beta i sporo może się jeszcze zmienić do czasu stabilnej wersji. Producent ma zamiar zarabiać na połączeniach z telefonami i wysyłaniu SMS-ów. Ceny kredytów nie są jakoś wyjątkowo powalające, ale też nie wydają mi się zbyt wygórowane.

Warto chyba samemu przetestować Vox.io, zwłaszcza że na początek otrzymujemy 25 eurocentów. Możemy wydać je na sprawdzenie połączeń głosowych lub też wysłać za pośrednictwem Vox.io SMS-y do znajomych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SkypeVOIPkomunikatorstarup