Felietony

Skype WiFi - naliczanie minutowe w hotspotach na urządzeniach Apple

Jan Rybczyński
Skype WiFi - naliczanie minutowe w hotspotach na urządzeniach Apple
7

Kiedyś w telefonach komórkowych impulsy naliczane były jedynie raz na minutę. Oznaczało to, że zakończenie rozmowy po jednej minucie i jednej sekundzie kosztowało nas dwie darmowe minuty lub ich odpowiednik naliczony w złotówkach. W trakcie dłuższego korzystania z telefonu przekładało się to na duże...

Kiedyś w telefonach komórkowych impulsy naliczane były jedynie raz na minutę. Oznaczało to, że zakończenie rozmowy po jednej minucie i jednej sekundzie kosztowało nas dwie darmowe minuty lub ich odpowiednik naliczony w złotówkach. W trakcie dłuższego korzystania z telefonu przekładało się to na duże straty z punktu widzenia abonenta. Teraz niemal wszędzie obecne jest sekundowe naliczanie. Skype WiFi przynosi podobną usługę dla płatnych hotspotów na całym świecie. Zamiast płacić za całą godzinę, lub cały dzień wykorzystania WiFi, zapłacimy tylko za tyle minut ile faktycznie wykorzystaliśmy w trakcie rozmowy głosowej czy innych czynności wymagających podłączenia do internetu.

Pomysł jest bardzo prosty i korzystając z analogii do sekundowego naliczania, można spodziewać się, że odniesie spory sukces wśród osób które dużo podróżują lub z innych powodów są zmuszone do korzystania z płatnych hotspotów WiFi. Takie płatne hotspoty można szczególnie często spotkać na dworcach kolejowych, lotniskach, hotelach, niektórych restauracjach czy kawiarniach. Nawet Grzegorz, będący obecnie na urlopie, poinformował na swoim profilu w Google+, że:

Testuję internet w Grecji - hotelowy. Działa super szybko ale za godzinkę z WIFI chcą 4 EUR ;)

Pytanie, co zrobić jeżeli chcemy tylko sprawdzić maila, bo czekamy na ważną wiadomość? Albo chcemy wykonać jedną, krótką rozmowę przez Skype, zamiast dzwonić z telefonu i płacić za roaming. W takim wypadku płacenie za całą godzinę jest mocno nieopłacalne, zwłaszcza jeśli okaże się, że wiadomość na która czekamy jeszcze nie przyszła i trzeba będzie wykupić kolejną godzinę.

Najnowsza propozycja Skype, czyli Skype WiFi pozwala rozliczać się w systemie minutowym za korzystanie z płatnych hotspotów. Nie ważna jest ilość przesłanych danych, jedynie czas korzystania z łącza. Aplikację można ściągnąć na iPhone'a, iPada i iPoda touch poprzez, tak zgadliście, Apple App Store. To ważne, że aplikacja dział na tych właśnie urządzeniach, tablety i telefony są szczególnie często wykorzystywane w podróży.

Jeśli chcemy skorzystać z najnowszej usługi Skype, wystarczy, że uruchomimy aplikacje i zalogujemy się na swoje konto Skype. Program sam wskaże nam dostępne sieci WiFi które przystąpiły do programu, Skype twierdzi, że jest ich ponad milion na całym świecie. Każdy hotspot może mieć inną stawkę za minutę połączenia. Gdy już się połączymy z wybranym hotspotem, wykorzystany czas zostanie podliczony i obciąży nam nasze konto Skype. Dlatego jeśli w podróży postanowimy zadzwonić ze Skype na telefon stacjonarny gdziekolwiek na świecie, zarówno koszt samego połączenia, jak i koszt wykorzystania hutspotu zostanie sfinansowany z jednego wspólnego konta.

W ramach promocji nowej usługi Skype zapowiada możliwość darmowego wykorzystania dowolnych hotspotów przez maksymalnie 60 minut. Warunkiem jest skorzystanie z usługi pomiędzy północą 20 sierpnia a 21 sierpnia do godziny 23:59 BST.

Tutaj można znaleźć oryginalne oświadczenie na blogu Skype HQ.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Skypehotspot