Świat

Skype przez 3G na iPhonie już niedługo!

Grzegorz Marczak
Skype przez 3G na iPhonie już niedługo!
11

O ile nie jestem specjalnym fanem komunikatora skype (choć uważam, że to świetny produkt) o tyle informacja o planach wydania wersji Skype na iphona z możliwością prowadzenia rozmów przez 3G bardzo mnie zainteresował. Od momentu kiedy zniszczyłem niechcący mojego iphona przestałem tak pilnie śledzi...

O ile nie jestem specjalnym fanem komunikatora skype (choć uważam, że to świetny produkt) o tyle informacja o planach wydania wersji Skype na iphona z możliwością prowadzenia rozmów przez 3G bardzo mnie zainteresował. Od momentu kiedy zniszczyłem niechcący mojego iphona przestałem tak pilnie śledzić wydarzenia związane z tym telefonem i aplikacjami. Zdziwiłem się więc kiedy przeczytałem dzisiaj, że Apple i AT&T tak długo i skutecznie blokowały VOIP przez 3G.

No ale można powiedzieć, że to ich system i mogą robić z nim co chcą w końcu klienci są świadomi restrykcji na jakie się zgadzają (prawda?). W każdym razie zmiana podejścia Apple to VOIP przez 3G to na pewno dobra wiadomość dla użytkowników urządzeń mobilnych tej firmy (dotyczy również iPoda, iPada itp.)

W związku z zaistniałą sytuacją skype ogłosił dziś na swoim blogu, że przygotowują już (a mówili chyba, że od dawna są gotowi?) aplikację na iPhona. Wprawdzie konkurencja nie śpi i z tego co rozumiem kilka aplikacji VOIP działających przez 3G już przedostało się przez kontrolę Apple to jednak nie ma co ukrywać, że Skype jest tym graczem na którego wszyscy czekają.Czy oznacza to początek rewolucji? Skype zapowiada, że ich aplikacja będzie oferować jakość połączeń porównywalna z jakością muzyki odtwarzanej z CD. Jeśli faktycznie tak będzie i trend ten się upowszechni to może w końcu doczekamy się rewolucji jeśli chodzi o połączenia głosowe? Nie wiem jak wygląda VOIP przez 3G u innych operatorów na świecie ? Pamiętam, że kiedyś VOIP był blokowany lub też jakość połączeń poprzez VOIP była przez operatorów z premedytacją zaniżana.

Nie da się ukryć, że operatorom GSM popularyzacja VOIP na telefonach komórkowych z pewnością nie przypadnie do gustu. W końcu żyją oni z abonamentów i sprzedaży "implusów" a gwarantowanie dobrej jakości transmisji danych to duże inwestycje w infrastrukturę.

Ciekawe jak będzie wyglądać telefonia za kilka lat? Czy abonamenty i płacenie za połączenia mają szansę zniknąć bezpowrotnie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhone3G