Felietony

Kto zaryzykuje jako kolejny ze składanym smartfonem? Gdzie ten Surface Phone?

Albert Lewandowski
Kto zaryzykuje jako kolejny ze składanym smartfonem? Gdzie ten Surface Phone?
9

Składane smartfony to specyficzne urządzenia, które mają utrudniony start z uwagi na wysoką cenę. Teoretycznie podobny pomysł na telefon miał Microsoft, ale o ich Surface Phone znowu ucichło. Co Amerykanie planują?

Surface Phone? Microsoft woli nie ryzykować

Ostatnio dowiedzieliśmy się o kolejnym patencie Microsoftu, który przedstawiał urządzenie składające się z dwóch części z ekranami, połączonymi między sobą zawiasem. Nie jest to nic nowego, ponieważ podobne wnioski firma z Redmond składała już wcześniej. Niewątpliwie taka konstrukcja świetnie sprawdziłaby się nie tylko w smartfonie, ale również w hybrydach i podobne podejście mogliśmy ujrzeć w wiadomościach o nadchodzących sprzętach Lenovo.

Nie da się jednak ukryć, że o Surface Phone mówi się od kilku lat. Najpierw ten model wzbudzał mnóstwo emocji i każdy był zainteresowany, co takiego zaoferuje, jak już zadebiutuje. Niestety albo stety, do debiutu nigdy nie doszło. Zważywszy na ówczesne ograniczenia platformy, porażkę Uniwersalnych Aplikacji w Windowsie oraz stanowczo zbyt słabe procesory, bardzo dobrze, że Amerykanie nie zdecydowali się na podjęcie takiego ryzyka. Nauczyli się już, że rynku nie zdobywa się będąc pierwszym.

Teraz temat powraca. Firmy dysponują odpowiednią technologią, którą da się zaimplementować do masowo produkowanych urządzeń, Samsung i Huawei rozpoczęli badanie rynku swoimi składanymi telefonami, a Windows powoli dojrzewa. W sumie nigdy nie było lepszego momentu na pokazanie Surface Phone / Andromedy. Do tego mówi się o zaprezentowaniu tego modelu już na jesieni, więc do tego wielkiego wydarzenia nie pozostało wiele czasu. Patrząc na oferowane hybrydy Surface, o samą jakość możemy być spokojni.

Walka o każdego dolara

Microsoft bardzo dużo stracił nie będąc obecnym na rynku mobilnym jako gracz w segmentach producenta sprzętu i twórcy systemu. Owszem, Amerykanie mnóstwo zarabiają na licencjach i usługach, ale z uwagi na kwestie prestiżowe mogą chcieć spróbować swoich sił również w tych dziedzinach. Wystarczy spojrzeć na Google, które dzielnie próbuje wypromować się także na twórcę hardware'u, choć tu akurat za wyjątkiem telefonów nie za bardzo mają czymś się pochwalić.

Moim zdaniem Surface Phone w 2019 roku wreszcie jest na tyle dojrzałym i rozsądnym pomysłem, że ma szanse się udać. Jedyne zagrożenie to system dla niego. Nowa odsłona Windowsa dedykowana pod takie urządzenia brzmi bardzo obiecująco, ale mając w pamięci Phone i Mobile entuzjazm szybko zostaje ostudzony. Nie da się ukryć, że pod tym względem Microsoft dalej ma problem.

Tym bardziej, że składane smartfony świetnie sprawdziłyby się w biznesie. Podręczne, z dużym ekranem, wsparciem Microsoftu - paradoksalnie wiele osób z biznesu byłoby zadowolonych z możliwości takiego mobilnego sprzętu. Kiedyś jednak HP i jego klienci zaufali Microsoftowi. Jak to się skończyło? Wsparcie dla Elite x2 zostało stosunkowo szybko zakończone i chyba wszyscy uznali, że już lepiej postawić na coś z Androidem lub iOS.

Jeżeli teraz Microsoft nie zaryzykuje z Surface Phone, to już nigdy nie będzie miał lepszej okazji na powrót z sukcesem do rynku mobilnego jako producent.

źródło: Softpedia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu