Smartfony

Tak wygląda składany smartfon prosto z Tajwanu. Czekam na jego wersję produkcyjną

Albert Lewandowski
5

Azja jest potężnym kontynentem, jeżeli chodzi o firmy zajmujące się elektroniką użytkową. Mnie jednak najbardziej interesują ich wynalazki oraz nowe rozwiązania - teraz przygotowano film prezentujący na żywo urządzenie z elastycznym wyświetlaczem. Czy to już czas na składany smartfon?

Elastyczne urządzenie

Temat giętkich sprzętów pojawia się w internecie od kilku lat. Coś, co kiedyś kojarzyło się wyłącznie z literaturą lub kinem science fiction, zaczęło nabierać w końcu realnych kształtów i wszystko wskazuje na to, że niedługo doczekamy się takiego produktu w sprzedaży. Na razie namiastką takich nowości jest ZTE Axon M. Ma on składany wyświetlacz, ale pod żadnym pozorem nie da się go nazwać elastycznym. Mimo wszystko pozwala zorientować się, jakie możliwości da nadchodząca technologia.

Podobno w czwartym kwartale tego roku ruszy masowa produkcja ekranów OLED do Samsunga Galaxy X. Model ten ma być składanym smartfonem, a już teraz w sieci da się odnaleźć poświęconą mu stronę pomocy technicznej. Niestety, nie znajdziemy na niej jeszcze niczego interesującego. W tym wyścigu udział bierze także LG. Nic dziwnego, że Koreańczycy się tym zajmują, w końcu nie mogą pozwolić sobie na to, żeby ich odwieczny konkurent był dużo lepszy. Ostatnio dowiedzieliśmy się również, że Oppo, Huawei i Lenovo planują podobne propozycje.

Zaskoczenie z Tajwanu

W międzyczasie tajwański Instytut Badań Technologii Przemysłowych opracował prototyp składanego smartfona z prawdziwie giętkim ekranem AMOLED. Gdyby tego było mało, ten sprzęt możemy zobaczyć na filmie. Zastosowany w nim panel może zostać złożony ponad 200 tysięcy razy i wyróżnia się wysoką wytrzymałością.

Opracowane rozwiązanie jest bliskie spełnienia komercyjnych standardów. To sygnał, że ta technologia już wkrótce powinna zawitać do normalnie dostępnych smartfonów i na przełomie 2018 oraz 2019 roku możemy spodziewać się takich nowości.

Pozwoli to zmniejszyć rozmiary telefonu, kiedy nie będziemy go używać. W dodatku dzięki elastycznemu ekranowi będzie możliwa obsługa interfejsu w inny sposób, co może stanowic prawdziwa rewolucję.

źródło: OLED Info przez Android Community

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu