Ciekawostki technologiczne

Ten robot pomaga w składaniu mebli z IKEI. Powinien być do wynajęcia

Konrad Kozłowski
Ten robot pomaga w składaniu mebli z IKEI. Powinien być do wynajęcia
6

Każdy, kto składał meble z IKEI wie, że w takich sytuacjach przydatna będzie każda pomoc. Badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zbudowali robota, który ma pełnić rolę asystenta.

Nawet, jeśli składanie mebli z IKEI nie stanowi dla nas wyzwania i robimy to bez instrukcji, to każdy potwierdzi, że jest to czynność czasochłonna. Zawsze przewiduje się o wiele krótszy czas ukończenia skręcania szafki, komody czy łóżka, bo ewentualne przekartkowanie instrukcji utwierdza w przekonaniu, że nie natrafimy po drodze na żadne przeszkody i kłopoty. Jakimś rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy, która zrobi to za nas, ale badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii postanowili pójść w innym kierunku.

Robot, który pomoże nam składać meble z IKEI

Przygotowany przez nich robot ma za zadanie ułatwić nam przejście przez cały proces składania konkretnego mebla. Nie będzie on oczywiście w stanie nas zastąpić, ale jeśli okaże się tak skuteczny, jak na nagraniach i w opisie projektu, to pewnego dnia rzeczywiście mógłby on znacząco ułatwić i skrócić czas trwania tej nierównej walki. Stworzono go bowiem z myślą o roli asystenta, który dzięki algorytmom przewiduje nasze działania i podaje nam kolejne elementy albo narzędzia, które są niezbędne do kontynuowania.

To będzie hit! Głośnik wbudowany w ramkę na obraz od IKEI i Sonosa

Co więcej, projekt zakłada, że robot będzie uczył się zachowań użytkownika, dlatego za każdym następnym razem będzie korzystał z tego doświadczenia i dobierał swoje zachowania w oparciu o naszą dotychczasową aktywność. "Chcemy, aby człowiek i robot współpracowali ze sobą – robot może pomóc Ci robić rzeczy szybciej i lepiej, wykonując zadania pomocnicze, takie jak podawanie przedmiotów. Ludzie nadal będą wykonywać podstawowe czynności, ale mogą odciążyć robota prostsze czynności drugorzędne. - mówi Heramb Nemlekar, lider projektu.

Co potrafi dziś, a czego można będzie go nauczyć?

W 2018 roku w Singapurze pokazano robota, który był w stanie samodzielnie złożyć krzesło z IKEI, ale podejście Amerykanów jest odmienne. Ich celem jest stworzenie warunków, w których robot będzie współpracował z człowiekiem, bo to właśnie ludzie dysponują dokładnością, elastycznością i delikatnością, które pozwalają na przykład wkręcić odpowiednio śrubkę. Największym wyzwaniem w takim scenariuszu jest bierność robota, który mógłby czekać na polecenia głosowe użytkownika, ale byłoby to mało wydajne. A że ludzie lubią wykonywać czynności w różnej kolejności, to robot musi być w stanie analizować działania człowieka i je przewidywać. Robot rozpoznaje elementy, którymi zajmuje się użytkownik i podaje mu kolejne lub ewentualne narzędzia potrzebne do ukończenia danego kroku. Taki jest cel, bo jak na razie robot jest w stanie wykonywać wcześniej zaplanowane działania.

Uber, Volvo i IKEA namawiają do zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035

Oczywiście prace nad takim robotem nie prowadzą tylko do jednego celu. Opracowanie odpowiedniego mechanizmu i algorytmów pozwoli na bardzo szerokie zastosowania takich robotów, także takich, które pomagałyby osobom z niepełnosprawnościami podczas przygotowywania posiłku lub konsumpcji. Zanim to jednak nastąpi, to podejrzewam, że już dziś bardzo dużej liczbie osób pomógłby robot zaprogramowany do asystowania przy składaniu konkretnego mebla z IKEI. Kto wie, może obok ekipy do wynajęcia w ofercie IKEI kiedyś pojawią się takie roboty, które pojadą razem z nami do domu?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu