Ciekawostki technologiczne

21% osób biorących udział w spotkaniu online w ostatnim miesiącu miało na sobie piżamę

Grzegorz Ułan
21% osób biorących udział w spotkaniu online w ostatnim miesiącu miało na sobie piżamę
14

ClickMeeting udostępnił dziś wyniki ciekawego badania, które pokazuje, iż nie wszyscy w Polsce traktują spotkania online na równi ze spotkaniami na żywo.

Minione półtora roku zmieniło diametralnie komunikację w firmach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wiele firm zmuszone zostało do przejścia pracy na tryb zdalny, a to pociągnęło za sobą ogromny wzrost popularności różnych platform do spotkań online.

Czy takie spotkania online powinny być traktowane przez ich uczestników tak samo, jak spotkania biznesowe na żywo w firmach? Osobiście wydaje mi się, że tak. Nie tylko z punktu widzenia dobrego wychowania czy szacunku do partnerów w takich rozmowach online, ale i z praktycznego punktu widzenia, związanego z efektywnością w pracy zdalnej.

Sam przeszedłem na tryb pracy zdalnej już kilka lat temu, więc nie miałem większych problemów z wdrożeniem się we wzmożoną komunikację wideo w naszej redakcji. Problemy za to były na samym początku pracy zdalnej, do której przyzwyczaiłem się jakieś trzy miesiące. W tym czasie wypracowałem sobie model i zasady, które pozwalały mi na sprawną i efektywną pracę porównywalną z pracą fizycznie w redakcji. Wśród tych zasad było przede wszystkim wstawanie o podobnej porze i szykowanie się do pracy, tak jak bym wychodził do redakcji. A więc, żadnych szlafroków, piżam i innych luźnych form ubioru, a już w szczególności nie rozpoczynanie pracy, będąc jeszcze w łóżku z laptopem na nogach.

Jak radzą sobie ze spotkaniami online osoby inne osoby? Według badania ClickMeeting okazuje się, iż 21% badanych przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca brało udział w spotkaniu online mając na sobie piżamę, a 31% uczestniczyło w nim będąc jeszcze w łóżku. Nieco kontrowersyjny wydaje się tu też strój w postaci dresu, na taki wybór decydowało się 53% respondentów.

Pocieszający jest fakt, że 57% osób deklarowało, że w ciągu ostatniego miesiąca zdarzyło się im ubrać elegancko na spotkanie online, na przykład w koszulę i marynarkę.

Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca ClickMeeting:

Wielu uczestników spotkań online chciałoby, żeby udział w nich jak najbardziej przypominał doświadczenie spotkania na żywo. Dlatego zależy im na włączonej kamerze czy odpowiednim stroju. Zwróciliśmy na to uwagę i cały czas wprowadzamy na naszej platformie nowe rozwiązania, które pomagają skrócić dystans między uczestnikami spotkań i pozwolić im na jak najlepsze doświadczenia i interakcje w wirtualnych relacjach.

No właśnie, a jak sprawa wyglada z kamerami podczas takich spotkań? Dla 48% badanych osób, włączenie kamery jest oznaką szacunku dla pozostałych uczestników spotkania. Jednocześnie 66% ankietowanych przyznaje, iż rozprasza ich sytuacja, gdy osoby nie uczestniczące w rozmowie mają włączony mikrofon, przez który przedzierają się dźwięki z jego otoczenia.

Z kolei 45% badanych deklaruje, iż w spotkaniach online przeszkadza im sytuacja, w której osoba udostępniająca ekran nie ma przygotowanych materiałów i szuka ich będąc już „na wizji”, a dla 23% ankietowanych rozpraszający jest fakt, gdy prowadzący takie spotkanie online nie patrzy w kamerę.

Na koniec spójrzmy na kwestię powitań i pożegnań przy spotkaniach online, co jest nieodłącznym elementem spotkań na żywo. Przy spotkaniach online prawie 80% badanych deklaruje, iż wita się słowami „cześć” lub „dzień dobry”, 12% decyduje się na powitanie wpisując je na czacie, a 5% na powitanie macha ręką do kamery. Tutaj jedynie 4% osób rezygnuje z jakiejkolwiek formy powitania.

Jeśli chodzi o pożegnanie, podobny odsetek osób żegna się w ten sam sposób, a tylko 3% opuszcza spotkanie bez pożegnania.

Źródło: ClickMeeting
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu