Startups

Skillap - podziel się swoim hobby i naucz się czegoś nowego

Paweł Aleksandruk
Skillap - podziel się swoim hobby i naucz się czegoś nowego
10

W świecie portali społecznościowych, a już na pewno na naszym rodzimym rynku tych usług ostatnio nie wydarzyło się nic ciekawego, ludzie zaczynają powoli dostrzegać to ile czasu spędzają w takich miejscach, a co za tym idzie przed monitorem i szukają alternatyw. Ten trend został zauważony przez twórców Skillap - portalu społecznościowego, który ma za zadanie ruszyć ludzi sprzed monitorów i zmotywować ich do kreatywnego spędzania czasu oraz spotykania nowych ludzi w realu.

W świecie portali społecznościowych, a już na pewno na naszym rodzimym rynku tych usług ostatnio nie wydarzyło się nic ciekawego, ludzie zaczynają powoli dostrzegać to ile czasu spędzają w takich miejscach, a co za tym idzie przed monitorem i szukają alternatyw. Ten trend został zauważony przez twórców Skillap - portalu społecznościowego, który ma za zadanie ruszyć ludzi sprzed monitorów i zmotywować ich do kreatywnego spędzania czasu oraz spotykania nowych ludzi w realu.

Pomysł już przerodził się w coś fajnego, alternatywnego i ciekawego co przy odrobinie dobrych chęci będzie w stanie przebić się ze swoją misją do naszej codzienności, a już na pewno powinno zainteresować studentów – gdyż to właśnie okres studiów jest najlepszy do nawiązywania znajomości i próbowania nowych rzeczy.
Portal Skillap ma za zadanie pomóc ci poznać nowe osoby, z którymi to Ty będziesz chciał się spotkać – a one z Tobą;). Razem będziecie mogli rozwijać wspólne pasje i wspólnie uczyć się nowych rzeczy. Taki właśnie ma być Skillap.

Zazwyczaj poznajesz ludzi przypadkowo, na imprezach, na uczelni, w pracy, czy na wyjeździe, zazwyczaj musisz się dowiedzieć co lubią i czy ich towarzystwo będzie ci pasowało na dłuższą metę. Oczywiście nic w tym złego. Ale co byś powiedział na takie rozwiązanie, dzięki któremu to kogo poznajesz byłoby mniej losowe i miałbyś na to wpływ?

Skillap odpowie na nurtujące Cię od dawna pytania...

Czy zadawałeś sobie kiedyś takie pytania jak: Co robić? Gdzie szukać kogoś z kim można spędzić wspólnie czas? Gdzie spotkać kogoś, kto swoją osobą wpłynie pozytywnie na Ciebie i ruszy z Tobą do przodu, wspierając Cię w rozwoju pasji?
Jest sporo sytuacji, gdzie osoby są wręcz skazane na integrację w swoim najbliższym otoczeniu. Uciekają na portale randkowe, jednak nie jest to do końca najlepsze miejsce na poznanie nowych ludzi... Podobnie jest z Facebookiem, który w zasadzie został stworzony po to, aby zatrzymać Cie jak najdłużej przed monitorem „lajkującego jak najwięcej treści”. W Twojej głowie może narodzić się pytanie: Gdzie poznać ludzi z pasją? Autorzy portalu mają dla ciebie odpowiedź: Teraz możesz łatwo poznać podobnych do Ciebie ludzi na portalu Skillap!

Portal Skillap ma jedną misję: Chce umożliwić wszystkim chętnym kontakt z innymi osobami, które mają zbieżne zainteresowania w łatwy i wygodny sposób. Ich celem jest wyodrębnienie wspólnych potrzeb, dzięki którym ludzie chętniej nawiążą kontakty. Chcą stworzyć to co Facebook miał na początku – integrował ludzi, pomagając im w odnalezieniu i poznaniu ciekawych osób o wspólnych zainteresowaniach.
Dlaczego ograniczać się tylko do ludzi poznanych w świecie rzeczywistym? Skillap jest doskonałym narzędziem do nawiązywania nowych znajomości w świecie wirtualnym, a także pomaga wykorzystać naturalność takiego kontaktu. Poznajesz kogoś z kim chcesz rozwijać daną pasję czy umiejętność, dzięki czemu łatwiej przenosisz taką znajomość do świata rzeczywistego. Facebook na to nie pozwala, gdyż jest to portal dla ludzi, których już znasz. Nie jest to również portal randkowy, gdyż poznawanie na nim ludzi nie ogranicza się do wyjścia na randkę, ale oferuje coś znacznie cenniejszego – możliwość wspólnego rozwijania pasji.

Jak narodził się Skillap?

Pomysł kiełkował w głowach twórców od jakiegoś czasu. Jako modelowe rozwiązanie przyjęto założenie banku czasu, który jest znany na świecie w takich rozwiązaniach jak na przykład: e-flux.com, w których ludzie wymieniają się swoim czasem i umiejętnościami bez wykorzystania pieniędzy. Pomysłodawcy Skillap myśleli nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby wymieniać się z innymi swoimi umiejętnościami za darmo, oraz wspierałoby rozwijanie pasji i naukę.
Pomysłów jak to zrobić było wiele, jak na przykład wprowadzenie wirtualnej waluty „czasu”, jednak jak to słusznie zauważyli „godzina – godzinie nie równa” i może to utrudnić nawiązywanie znajomości, gdyż niektórzy mogą żądać zbyt wiele, a inni wręcz przeciwnie, nie chcieli by nic w zamian. Tak, są na świecie jeszcze ludzi, którzy nie oczekują nic w zamian za pomoc;)

Ostatecznie postanowiono wykorzystać rozwiązanie znane pod nazwą „skill swap”, czyli wymiana umiejętnościami. Takie rozwiązania są sporadycznie stosowane w innych krajach, jak i w Polsce, jednak według pomysłodawców Skillap - „do tej pory nikt nie wziął się za to jak należy i brakuje odpowiedniej realizacji”.

Wizja

To co już dziś możecie zobaczyć na stronie Skillap, to dopiero początek. Jak twierdzą twórcy portalu, przed nimi jeszcze sporo pracy. Strona ciągle się rozwija, naprawiane są błędy i ulepszana funkcjonalność. Jednak pierwszoplanowym celem jest budowanie społeczności skupionej wokół pomysłu. W planie są również takie rozwiązania jak: tworzenie kursów przez użytkowników oraz zarabianie na szkoleniach dzięki konsultacjom live stream.
Twórcy Skillap zachęcają do „jazdy próbnej” i obiecują, że jak już złapiecie bakcyla dzielenia się i poznawania nowych ludzi, dzięki temu pomysłowi, przyniesie wam to wiele przyjemności i satysfakcji.
Na stronie znajduje się specjalna zakładka, dzięki której możecie bezpośrednio podzielić się swoimi uwagami i sugestiami z twórcami Skillap, dzięki czemu będą oni mogli jeszcze lepiej rozwinąć funkcjonalność strony, a także poprawić ewentualne błędy i niedociągnięcia. Twórcy zachęcają do komentowania, dzielenia się emocjami i wrażeniami wyniesionymi z wizyt na ich stronie.

Zespół poszukuje również osób chętnych do współpracy przy projekcie, a także firm, które dostrzegają potencjał tego rozwiązania i byłyby zainteresowane dotarciem do osób pasjonujących się konkretnymi rzeczami bądź aktywnościami.

W niedalekiej przyszłości pojawią się również aplikacje oraz dodana zostanie integracja z innymi platformami społecznościowymi.

Już teraz można „zaklepać sobie profil” i zacząć aktywnie działać na portalu. Co prawda główna aktywność użytkowników ogranicza się w tym momencie w zasadzie tylko do Warszawy i sporadycznie zdarza się ktoś z innego zakątka Polski, ale to powinno tylko zachęcić osoby z innych miast do zakładania kont i dzielenia się nowiną ze znajomymi. Także, jeśli czujesz się osamotniony, chciałbyś znaleźć osoby, które wraz z Tobą chciałby rozwijać unikalne hobby lub po prostu zawsze chciałeś nauczyć się grać na gitarze – poszukaj może właśnie dzięki Skillap w końcu będziesz mógł wykonać swój „master plan”.

Wraz z twórcami zapraszam do odwiedzenia portalu Skillap oraz podzielenia się waszą osobistą opinią na jego temat. Czy myślicie, że w sieci jest miejsce dla tego typu inicjatyw? Czy portal internetowy zachęcający do aktywności poza siecią to strzał w kolano czy w dziesiątkę? Czekam na wasze opinie.

Foto:Emil Pieniak

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupSocial Media