Świat

Siri w samochodach Mercedesa. Do kierowania pojazdu głosem jeszcze daleko

Marcin Kamiński
Siri w samochodach Mercedesa. Do kierowania pojazdu głosem jeszcze daleko
2

Mercedes-Benz zapowiedział integrację swojego systemu Drive Kit Plus z technologią Siri, znaną z telefonów Apple. Dzięki temu posiadacze telefonów iPhone 4S i samochodów nadchodzącej klasy A za pomocą głosu uzyskają dostęp do wielu interesujących możliwości. Podczas słuchania muzyki, wysyłania wiado...

Mercedes-Benz zapowiedział integrację swojego systemu Drive Kit Plus z technologią Siri, znaną z telefonów Apple. Dzięki temu posiadacze telefonów iPhone 4S i samochodów nadchodzącej klasy A za pomocą głosu uzyskają dostęp do wielu interesujących możliwości. Podczas słuchania muzyki, wysyłania wiadomości tekstowych czy aktualizacji statusu w mediach społecznościowych dane z ekranu smartfona przekazywane będą na wyświetlacz w desce rozdzielczej pojazdu. Premiera nowej opcji odbędzie się już w marcu, podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Genewie.

Wiadomo już, że system Drive Kit Plus posiadać będzie zainstalowane aplikacje typu Twitter, Facebook czy Aupeo Personal Radio, jednak dodawanie kolejnych programów może odbywać się za pośrednictwem iPhone’a. Podobnie ze sterowaniem – zmiana stacji radiowej czy poruszanie się po nawigacji samochodowej produkcji Garmin odbywać może się całkowicie poprzez technologię Siri, a więc za pomocą komend głosowych. Oznacza to, że bez odrywania rąk od kierownicy sterować będziemy większością dostępnych w systemie opcji.

Siri po polsku - realna szansa czy science-fiction?

Mercedes-Benz jest pierwszym producentem samochodów, który zdecydował się na integrację technologii Siri wypuszczonej przez Apple ze swoimi pojazdami. Nie jest jasne jaki wpływ na ten fakt miała miłość Steve’a Jobsa do niemieckiej marki, być może chodzi jednak po prostu o pogoń za nowymi rozwiązaniami. Niedawno informowaliśmy o integracji samochodów Mercedesa z Facebookiem.

Wybór Siri jest zrozumiały – powstało ono jako największy projekt sztucznej inteligencji w USA, wart 150 milionów dolarów. Obecnie jest to zaawansowana technologia rozpoznawania mowy, dzięki której iPhone 4S był jednym z najbardziej udanych debiutów w historii produktów marki Apple. Firma szuka więc możliwości wykorzystania Siri poza swoimi telefonami, a przemysł motoryzacyjny wydaje się trafnym wyborem.

Warto zauważyć, że pierwszy raz technologia zaprezentowana zostanie w najmniejszej i najtańszej w ofercie niemieckiej marki klasie A. Gdy w roku 1996 wprowadzano pierwszy raz rozpoznawanie głosu Linguatronic w samochodach Mercedesa, dostępne było ono jedynie w najbardziej luksusowych modelach.

Mercedes Klasa A 2012

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applesirimercedes