Komunikatory

Zachowaj prywatność podczas rozmów - sięgnij po najbezpieczniejszy Signal

Konrad Kozłowski
Zachowaj prywatność podczas rozmów - sięgnij po najbezpieczniejszy Signal
87

Nie odnosząc się nawet do obowiązującej już ustawy inwigilacyjnej, faktem jest, że każdy z nas pragnie prywatności. Niestety niewiele osób zdaję sobie tak naprawdę sprawę, że większość dostępnych rozwiązań, a przede wszystkim tych najpopularniejszych, takowej prywatności nie gwarantuje. Najlepszym przykładem może być tu Messenger Facebooka, ale na całe szczęście istnieją komunikatory, które przywiązują uwagę do tak istotnego "szczegółu".

?

Signal jest internetowym komunikatorem, za który odpowiadają Signal Foundation (fundacja powstała w 2018 roku z początkowym budżetem 50 milionów dolarów) oraz Signal Messenger LLC. Aplikacje używają połączenia przez Internet do wymiany wiadomości tekstowych i  głosowych, multimediów (obrazki, filmy), a także rozmów audio i wideo. Komunikator rejestruje użytkowników na podstawie numeru telefonu i stosuje szyfrowanie end-to-end zapewniające bezpieczeństwo wymienianych wiadomości. Uznawany jest za najbezpieczniejszy komunikator internetowy. Signal jest zupełnie darmowy i open-source, aplikacje publikowane są na zasadzie licencji GPLv3.

Najlepsze komunikatory internetowe - TOP 8

?

Signal znajdziemy jako aplikacje darmowe do pobrania na iPhone'a z App Store oraz na Androida z Google Play. W przypadku platformy Apple możliwe jest skorzystanie z komunikatora w dedykowanej wersji na iPada, gdyż takowa powstała i oferuje wszystkie funkcje w nowourządzonym interfejsie.

Signal nie posiada klasycznych aplikacji na komputery, które działają samodzielnie. Ze względu na zastosowanie szyfrowania, jedyne na co twórcy mogli sobie pozwolić to przygotowanie desktopowych aplikacji, które łączą się z naszym smartfonem i synchronizują wiadomości lokalnie. Takie programy przygotowano na Windowsa, macOS oraz Linuksa. Do działania potrzebne jest połączenie aplikacji z aplikacją na smartfonie poprzez zeskanowanie kodu QR aparatem w urządzeniu mobilnym.

a

Signal, podobnie jak Telegram, korzysta z naszego numeru telefonu, jako ID użytkownika, więc nawiązanie kontaktu ze znajomymi z książki telefonicznej jest bardzo łatwe. Wymaga to też dostępu do zapisanych w telefonie kontaktów, co może nie spodobać się niektórym z użytkowników - Signal nie synchronizuje jednak tej listy z własnymi serwerami, korzystając z niej jedynie w celu ułatwienia nawiązania rozmowy. Weryfikacja następuje podobnie jak w innych usługach, poprzez potwierdzenie naszego numeru telefonu przy użyciu kodu z SMS-a lub wyrecytowanego podczas rozmowy telefonicznej. Po tym kroku możliwe jest rozpoczęcie korzystania z komunikatora.

Jakie są bezpieczne komunikatory internetowe?

e

Wiadomości wysyłane przez aplikację są szyfrowane przy użyciu Signal Protocol (wcześniej znany jako TextSecure Protocol). Jest on połączeniem kilku rozwiązań, a u podstaw szyfrowania leżą standardy  Curve25519, AES-256 oraz HMAC-SHA256. Dzięki temu wiadomości przechwycone przez osoby trzecie nie będą w stanie ich odczytać, ponieważ odszyfrowanie następuje na urządzeniu odbiorcy. Tutaj warto zaznaczyć, że dostęp do aplikacji również może być zablokowany za pomocą kodu lub rozwiązań biometrycznych (odcisk palca, skan twarzy użytkownika). Signal oferuje też opcję kasowania odczytanych wiadomości i szyfrowanie archiwum rozmów za pomocą hasła użytkownika - bez podania go niemożliwe jest uzyskanie dostępu do pełnego zapisu treści rozmów.

Signal poinformuje użytkownika, jeśli na jego koncie zaloguje się nowe urządzenie, a także gdy rozmówca zmieni urządzenie. To pozwala uniknąć sytuacji, w której dojdzie do włamania na nasze konto lub naszego rozmówcy, który będzie podszywać się pod inną osobę. W takich okolicznościach warto zweryfikować informację o zmianie urządzenia przy użyciu innego komunikatora, rozmowy telefonicznej lub w jakikolwiek inny sposób.

Wideorozmowy na Androidzie - 5 najlepszych aplikacji

Na powyższych możliwościach funkcje zabeczpieczeń Signala się nie kończą, bo w ustawieniach aplikacji zdecydowanie warto jest aktywować dodatkowe opcje. Pierwszą z nich jest blokada dostępu i ekranu, która ograniczy możliwości postronnych osób, które uzyskają dostęp do naszego urządzenia. Wtedy w trakcie uruchomienia aplikacji wymagane będzie hasło PIN lub skorzystanie z innych metod uwierzytelniania (odcisk palca, skanowanie twarzy). Wtedy nawet w widoku multitaskingu nie będzie widoczna żadna zawartość aplikacji, dopóki jej nie odblokujemy. Dodatkowo, warto skorzystać z wyłączenia integracji listy rozmów audio z aplikacją Telefon.

?

Krótka odpowiedź na pytanie, czy Signal to najbezpieczniejszy z komunikatorów brzmi: tak. Warto bowiem wiedzieć, że za komunikator nie odpowiada żaden z gigantów technologicznych, a ci mają w zwyczaju dzielić się ze swoimi partnerami biznesowymi (i nie tylko) gromadzonymi na nasz temat informacjami czy listami kontaktów, które bywają synchronizowane z serwerami usług. Największymi rywalami Signala są: Telegram, WhatsApp, Threema oraz Wire. Pierwszy z nich nie szyfruje wszystkich wysyłanych za jego pośrednictwem wiadomości (to opcjonalne), a obawy budzi właściciel Rosjanin Pavel Durov, przeciwko któremu trwa śledztwo.WhatsApp należy do Facebooka lubującego się w monitorowaniu aktywności, gromadzeniu danych i umieszczaniu reklam (sama aplikacja de factokorzysta z protokołu Signala), zaś Threema jest płatna, a Wire zbiera sporo informacji, które gromadzi na własnych serwerach.

Duża część informacji zweryfikowana przez fachowców z Niebezpiecznik.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu