VOD

ShowMax na telewizorze, w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych

Konrad Kozłowski
ShowMax na telewizorze, w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych
51

W dzień po premierze ShowMaksa na polskim rynku sprawdziłem niemalże wszystkie możliwe sposoby na oglądanie. Przypomnę, że w grę wchodzą telewizory typu smart TV, urządzenia z Android TV, Apple TV, Chromecast, przeglądarka i urządzenia mobilne z Androidem oraz iOS-em. To spory wybór.

Należy jednak pamiętać, że ShowMax pozwala na zarejestrowanie maksymalnie do 5 urządzeń na danym koncie i do naszej dyspozycji jest ograniczona liczba zmian do dokonania. Jak podaje strona, zrobimy to maksymalnie dziewięć razy w roku od daty Twojej pierwszej subskrypcji. Mając to na uwadze można swobodnie zalogować się do ShowMaksa używając loginu i hasła. Ubolewam nad brakiem zdalnego potwierdzenia innego urządzenia - telewizora, Apple TV, Android TV - z poziomu przeglądarki internetowej po podaniu kilkucyfrowego kodu. Na Hulu sprawdza się to wyśmienicie.

Tysiące zagranicznych i polskich filmów i seriali za 19,9o PLN miesięcznie. Sprawdź!

W ustawieniach ShowMaksa w przeglądarce oraz w aplikacjach mobilnych możemy bez przeszkód sprawdzić także liczbę pobranych do trybu offline tytułów - dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki, gdy okaże się, że na tablecie, o którym zapomnieliśmy, wciąż czeka kilka pozycji do obejrzenia (lub usunięcia). Nie dezaktywujemy ich jednak zdalnie - taką funkcję przywitałbym ze szczerym zadowoleniem.

Podczas inicjowania pobierania - aplikacja na iOS i Androida - umożliwiono wskazanie ścieżki dźwiękowej, która nas interesuje, co z jednej strony umożliwi zaoszczędzić przestrzeń, ale z drugiej ogranicza swobodę późniejszej zmiany decyzji. O jakość pobieranego materiału jesteśmy pytani za każdym razem, co również ma swoje zalety np. w przypadku produkcji o dłuższym czasie trwania.

Interfejs tychże aplikacji jest... standardowy. Nie uświadczymy tu żadnych (zbędnych) wodotrysków, jest czytelnie i przejrzyście. Dostępne materiały można przeglądać kategoriami, filtrować po działach i gatunkach.

Komedie, thrillery, sensacje i dramaty. Na Showmax dostępne natychmiast!

Menu nawigacyjne wysuwane jest z lewej krawędzi ekranu, to tam znajdziemy także skróty do opcji zmiany profilu, listy zapisanych na później, ostatnio obejrzanych oraz pobranych tytułów, a także konta i ustawień. W rogu aplikacji, klasycznie, znajduje się ikona Chromecast bądź AirPlay, za pomocą której przekażemy treść wideo na duży ekran. Na samym szczycie ekranu głównego nie zabrakło listy ostatnio oglądanych wideo, skąd można szybko wznowić seans.

Czy ograniczenie jakością 720p jest zauważalne? Jak najbardziej. Widoczna jest pewna granica ostrości oglądanego materiału, której stream nie przekracza i w zestawieniu z Netfliksem czy Prime Video od Amazonu wypada dosyć blado. Miejmy nadzieję, że to tylko tymczasowe limity obowiązujące na ShowMaksie.

Sam odtwarzacz również nie różni się znacząco od przyjętych standardów. ShowMax rozdzielił menu ścieżki dźwiękowej oraz języka napisów na dwie rozwijane listy, co jest mało komfortowym rozwiązaniem. Na szczęście dotyczy to tylko aplikacji na Androida. Wideo wczytuje się błyskawicznie, zaś najwyższa jakość (HD 720p) zauważalna staje się zazwyczaj po kilku-, kilkunastu sekundach odtwarzania.

Podczas dzisiejszych testów nie odnotowałem spadków jakości, ani na tablecie ani żadnej z telewizyjnych platform - Android TV, Apple TV oraz webOS 3 na telewizorze LG. Ubolewać mogę jedynie nad brakiem kompatybilności ShowMaksa z uniwersalnymi wyszukiwarkami Android TV i Apple TV. Warto wspomnieć, że w przypadku przystawki Apple wspierana jest tylko najnowsza generacja urządzenia (4G) z tvOS na pokładzie.

Najtańsza usługa VOD w Polsce! Kliknij!

To prawda, że podsumowując interfejs ShowMaksa można napisać: surowy. Nie uświadczymy tutaj odtwarzanych w tle teaserów produkcji czy animowanych kafelków z tytułami. ShowMax po prostu działa i pod tym względem trudno cokolwiek mu zarzucić. Dotarły do mnie relacje o wczorajszych problemach ze stabilnością serwisu, co mogło być efektem nagłego wzrostu zainteresowania usługą, ale dziś sytuacja wróciła najwyraźniej do normy.

ShowMax znajdziecie w Google Play oraz App Store.

Aktualizacja: Otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie aplikacji ShowMax na konsole.

Rozmawiamy z wieloma producentami sprzętu i stopniowo ShowMax będzie dostępny w coraz większej liczbie urządzeń i aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu