Startups

Sharon Stone zachęca do głosowania na polski startup do walki z afazją!

Grzegorz Marczak
Sharon Stone zachęca do głosowania na polski startup do walki z afazją!
0

Tytuł nieco krzykliwy, ale jak najbardziej prawdziwy. Gwiazda Hollywood Sharon Stone zachęca na Twitterze do głosowania na Polski startup Neuro Device. Jest to zwycięzca konkursu Chivas The Venture w Polsce, który teraz będzie reprezentować nasz kraj w finałach globalnych. Walczą o milion dolarów potrzebny na rozwój urządzania pomagającego walczyć z afazją.

Czym projekt ujął znaną aktorkę oraz jury polskiej edycji konkursu? Chcą zbudować narzędzie do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy, czyli afazji. Urządzenie, które powstaje będzie można zastosować zarówno podczas sesji w gabinecie terapeutycznym, jak i w terapii domowej. Głównym celem jest przywrócenie możliwości mówienia i czytania osobom, które straciły te umiejętności w wyniku różnych uszkodzeń mózgu (min. udaru). Od razu dodam, że nie zabrali się za tego typu projekt amatorzy. Neuro Device to zespół polskich naukowców i inżynierów, którzy od 13 lat pracują nad produktami medycznymi.

Jak ma działać Neuro Device? Będzie to zgrabny Headset, który zakłada się na głowę. Urządzenie to poprzez stymulację mózgu prądem elektrycznym ma pomóc w walce afazją. Stymulowane prądem będą te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za mowę.

Aby zrozumieć jak ważny jest ten projekt dla ludzi cierpiących na afazję, warto przytoczyć kilka faktów o tym schorzeniu:

Około 10 milionów ludzi na całym świecie zapada co roku na udar mózgu. Niestety z roku na rok ta liczba rośnie - w Polsce rokrocznie przybywa ponad 60 tysięcy nowych chorych. W wyniku udaru mózgu umiera blisko 25 proc. chorujących osób, a około 50 proc. staje się nieodwracalnie niepełnosprawnymi. W około jednej trzeciej przypadków udar wywołuje zaburzenia w percepcji lub produkcji mowy w postaci afazji, która uniemożliwia im komunikację z otaczającym światem. Nie potrafią formułować swoich potrzeb, ocen i emocji. Nie mogą pisać, czytać i mówić. Choroba w coraz większym stopniu zaczyna dotykać również ludzi młodych, a dotychczas stosowane formy terapii są długie i mało efektywne. Optymizmem nie napawa również ograniczony dostęp do terapeutów.

Wszystkich gorąco zachęcam do głosowania na Neuro Device. To produkt z olbrzymim potencjałem nie tylko biznesowym, ale przede wszystkim medycznym. Głosowanie trwa do 25 kwietnia więc czasu jest bardzo mało.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu