Felietony

Serwis który zadba o twoje zmęczone oczy czyli kto mi wyłączył monitor?

Grzegorz Marczak
Serwis który zadba o twoje zmęczone oczy czyli kto mi wyłączył monitor?
13

Właściwie jest to prosta aplikacja www (autorami są nasi rodacy), dzięki której będziemy pamiętali o tym, że nasz wzrok musi od czasu do czasu robić sobie przerwy od ekranu komputera. Strona o której mowa to protectyourvision.org i ma na celu ochronę wzroku przed „Syndromem Widzenia Komputerowego (C...

Właściwie jest to prosta aplikacja www (autorami są nasi rodacy), dzięki której będziemy pamiętali o tym, że nasz wzrok musi od czasu do czasu robić sobie przerwy od ekranu komputera. Strona o której mowa to protectyourvision.org i ma na celu ochronę wzroku przed „Syndromem Widzenia Komputerowego (CVS – Computer Vison Syndrome), oraz zminimalizowaniem jego negatywnych skutków. Jeśli nie wiecie jak objawia się CVS to wspomnę jedynie o takich efektach jak : ból oczu i mięśni wokół nich, wysuszenie gałki ocznej, bóle głowy, pieczenie oczu czy niewyraźne lub podwójne widzenie.

Jak więc pomaga nam protectyourvision.org? Oto krótki opis jaki dostałem od autorów aplikacji:

Za każdym razem kiedy pracujesz przy komputerze, pamiętaj aby włączyć swojego osobistego asystenta EVO (przyjazny animowany robot). Po prostu wejdź na stronę www.protectyourvision.org i kliknij „Start EVO”
W aplikacji mamy do wyboru trzy tryby:

- 20-20-20 – w tym trybie po 20 minutach spędzonych przy ekranie komputera rekomendowana jest 20 sekundowa przerwa. Podczas jej trwania należy skupić wzrok na obiekcie oddalonym o 20 stóp (około 6 metrów) albo po prostu zamknąć oczy. Ten tryb jest najbardziej rekomendowany przez organizacje okulistyczne.
- 60-5 – tryb w którym po każdej godzinie spędzonej przy ekranie komputera, sygnalizowana jest 5 minutowa przerwa.
- Custome – w tym trybie użytkownik sam ustala częstotliwość oraz długość przerw.

W każdym trybie można włączyć/wyłączyć dźwięk jak i zaciemnienie ekranu.
Podczas przerw można również wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą man odpocząć i rozluźnić nasze oczy.

Prawda, że proste. Oczywiście wadą tego rozwiązanie jest strona www (która trzeba przyznać, jest bardzo estetyczna i zachęcając do poznania się z EVO), która musi być otwarta aby aplikacja mogło mierzyć czas i sygnalizować konieczność przerwy. Autorzy pracują już jednak nad aplikacją desktopową AIR oraz innym dodatkami.
Nie jestem przekonany czy będę korzystał z asystenta EVO w formie strony WWW ale jeśli powstanie aplikacja desktopowa to kto wie. Czas jaki spędzam przed komputerem z pewnością kiedyś się odbije na moim wzroku - choć odpukać w chwili obecnej jeszcze nie mam potrzeby noszenia okularów i jedna regularnie robię sobie przerwy od patrzenia w monitor (bo efekt kilku godzin z rzędu przed monitorem odczuwa pewnie każdy)

To co podoba mi się w protectyourvision.org to przypominanie ludziom o dość istotnej rzeczy jaką są regularne przerwy podczas pracy z komputerem. Jest więc jakiś pożyteczny cel dla którego dwie osoby postanowiły zrobić prostą aplikacje www i poświęcić na to swój wolny czas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

starups