Felietony

Sejmometr.pl czyli jakie są szanse na koalicje PO i PIS?

Grzegorz Marczak
Sejmometr.pl czyli jakie są szanse na koalicje PO i PIS?
26

Bez obaw, to nie jest post o polityce ale o nowym startupie, który polityki dotyczy. Mówię o sejmometr.pl, startupie który otrzymał dofinansowanie z takich instytucji jak Open Society Institute, Fundacji Batorego oraz my Society. Celem serwisu jest pokazanie w przejrzysty sposób pracy Sejmu, dany...

Bez obaw, to nie jest post o polityce ale o nowym startupie, który polityki dotyczy. Mówię o sejmometr.pl, startupie który otrzymał dofinansowanie z takich instytucji jak Open Society Institute, Fundacji Batorego oraz my Society.

Celem serwisu jest pokazanie w przejrzysty sposób pracy Sejmu, danych legislacyjnych, prac i głosowań nad aktami prawnymi itp. W wyniku mamy dostać zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego informacje o działaniach sejmu a w przyszłości również konkretnych posłów. Aby zrobić tego typu agregację informacji dane są pobierane z systemów sejmowych (tzw. orka) a następnie mozolnie obrabiane pod potrzeby portalu.

Co ciekawe w sejmometr.pl można śledzić nawet debaty jakie odbywały się w sejmie. Dla przykładu w debacie nad wotum nieufności wobec Ministra Obrony Narodowej widzimy, kto był najaktywniejszym mówcą, kto w ogóle występował, kto jest autorem wniosku oraz możemy sprawdzić jak wyglądała historia projektu.
Debaty to tylko jedna z kilku ciekawostek innymi są na przykład zestawienia buntowników czyi osób, które głosowały nie zgodnie z własnym klubem czy też ranking nieobecności podczas głosowań.

Oprócz powyżej opisanych dodatków sejmometr to naprawdę duża baza wiedzy o pracy sejmu, projektach itp. Mamy podgląd na przebieg posiedzeń, przyjęte projekty, odrzucone projekty, kalendarz prac, interpelacje i wiele wiele innych informacji.

Dla osób, które interesują się polityką czy też poszukują informacji odnośnie przebiegu prac nad danym projektem jest to więc bardzo dobre źródło informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup