Artykuł sponsorowany

Serwer WWW – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Redakcja Antyweb
Serwer WWW – na co zwracać uwagę podczas wyboru?
Reklama

Wybór dobrego serwera WWW jest bardzo ważny. Od niego zależy, czy zapewnisz sobie niezawodne działanie np. swoich stron internetowych czy poczty email. Zdobycie wiedzy o tym, na co zwracać uwagę, wybierając serwer, jest pierwszym krokiem do spokojnego prowadzenia strony WWW. Wszystko po to, aby móc skupić się na jej rozwijaniu, a nie na walce z problemami serwerowymi.

Wybieramy serwer WWW

Czym jest serwer? To maszyna stale podłączona do internetu. Z jej zasobów może korzystać wielu użytkowników (tak jest w przypadku hostingu lub serwera VPS) albo tylko jeden użytkownik (w przypadku serwera dedykowanego). Zwyczajny komputer również może być serwerem, ale musi mieć do tego zainstalowane odpowiednie oprogramowanie.

Reklama

To właśnie od serwera zależy, czy strony WWW, które założysz, będą działać odpowiednio szybko i czy nie będzie częstych problemów z ich dostępnością. Decydując się na wybór usługi, pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma znalezienie godnej zaufania firmy hostingowej. Zwróć uwagę na perspektywę długoterminowej i pewnej współpracy.

Sprawdź marki, które są na rynku od wielu lat i cieszą się dużym zaufaniem. Jedną z nich jest home.pl – jedna z najbardziej znanych firm z branży serwerowej. home.pl oprócz serwerów oferuje także domeny i inne usługi online. Firma zapewnia obsługę klienta 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Możesz kontaktować się z nią telefonicznie, wysyłając e-mail czy rozmawiając na czacie.


Jeśli chodzi o usługi serwerowe, masz kilka do wyboru:

  • Hosting – czyli serwer WWW, którego zasoby są podzielone pomiędzy wielu korzystających. Znaczenie mają w tym przypadku przede wszystkim ograniczenia nakładane na użytkownika. Ile przestrzeni masz do dyspozycji, a ile transferu? Czy hosting korzysta z dysków HDD czy SSD? Ile domen możesz dodać? Czy dostępna jest poczta elektroniczna, a jeśli tak, to ile możesz założyć skrzynek e-mail? Przykładowo 100 GB będzie w większości przypadków wystarczającą przestrzenią hostingową dla małych firm, ale w przypadku e-sklepów warto poszukać hostingu o większej dostępnej przestrzeni, najlepiej z szybkimi bazami danych na dyskach NVME.

Hosting to dobra usługa do prowadzenia bloga, strony firmowej, a w pewnych przypadkach nawet małego sklepu internetowego.

  • Hosting WordPress – Hosting Wordpress to usługa dedykowana do obsługi najpopularniejszego na świecie systemu CMS, czyli WordPressa. Najlepiej, żeby taki serwer korzystał z szybkich dysków SSD. Pozwoli to na szybsze ładowanie strony internetowej – jest to bardzo ważny czynnik wpływający na satysfakcję użytkowników, którzy korzystają z witryny. Duże znaczenie ma również maksymalna liczba instalacji WordPressa w ramach danego hostingu.

Wybierz Hosting WordPress, jeśli Twoja strona opiera się na najpopularniejszym CMS na świecie. Taki serwer może być dobry zarówno do obsługi blogów i stron małych firm, jak i sklepów internetowych oraz dużych stron korporacyjnych. Podczas wyboru zwróć uwagę na parametry serwera, tak aby sprostały Twoim potrzebom – małym, średnim lub dużym.

Reklama
  • VPS – bardziej zaawansowane rozwiązanie niż serwery współdzielone. Zasoby maszyny również są podzielone, ale pomiędzy zdecydowanie mniejszą liczbę użytkowników. Decydując się na VPS-a, możesz cieszyć się gwarantowanymi zasobami i większymi możliwościami. Wybierasz aplikacje, z których będziesz korzystać, a także system operacyjny.

Jest to usługa serwerowa odpowiednia do prowadzenia bardziej wymagającej działalności, np. sklepu internetowego czy portalu odwiedzanego przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie. Szukając satysfakcjonującej oferty, zwróć uwagę na procesor serwera, pamięć RAM, rodzaj dysków i ich pojemność.

  • Serwer dedykowany – najbardziej zaawansowana usługa serwera przeznaczona do obsługi wymagających stron WWW. W tym przypadku wszystkie zasoby jednej maszyny są do dyspozycji tylko jednego użytkownika. Możesz instalować dowolne aplikacje, wybrać system operacyjny, tworzyć serwery VPS i wykonywać wiele innych czynności. Decydując się na serwer dedykowany, kieruj się przede wszystkim parametrami maszyny.


Reklama

Do czego używać serwera dedykowanego? Będzie on odpowiedni dla serwisu społecznościowego, dużego e-sklepu lub telewizji internetowej.

Zanim zdecydujesz się na usługę serwerową, sprawdź, czy jest ona wystarczająca dla twoich stron WWW. Jeśli masz wątpliwości, wyślij zapytanie do biura obsługi klienta danej firmy. Przy okazji sprawdzisz, czy kontakt z klientem jest prowadzony sprawnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama