Niektórzy mogą postukać się w czoło czytając ten tytuł, jednak fakt jest taki, że dla nieco stareńkiego już Windowsa XP pojawił się dodatek Service Pa...
Niektórzy mogą postukać się w czoło czytając ten tytuł, jednak fakt jest taki, że dla nieco stareńkiego już Windowsa XP pojawił się dodatek Service Pack 4. Nie jest on co prawda oficjalnym pakietem poprawek prosto od Microsoftu, jednak ów przypadek jest warty odnotowania - zwłaszcza, jeśli chodzi o obecną sytuację na rynku oraz zakres omawianej aktualizacji.
Dla niektórych osób, motywy Ryana Vandermeulena, twórcy pakietu usprawnień oraz poprawek dla Windows XP mogą być odrobinę niejasne - Windows XP przecież to system bardzo przestarzały i społeczności skupionej wokół Antyweb zapewne nie mieści się w głowie korzystanie z tak wiekowego i pozbawionego już oficjalnych aktualizacji systemu operacyjnego. W dobie zbierania plonów rewolucji mobilnej, Windows 8.1, galopującego przed siebie Androida i mocnego Apple wydaje się, że Windows XP nie ma tu czego szukać. Jest odrobinę inaczej - nawet świetnie przyjęty Windows 7 nie zdołał wypchnąć tego systemu poza margines, a wizerunkowa porażka Windows 8.1 wcale nie tutaj nie pomogła. Fakt jest taki, że z Windows XP obecnie korzysta niemal co czwarta osoba.
Zapewne z powodu tej sytuacji na rynku, twórca aktualizacji pokusił się o stworzenie owej paczki usprawnień. W środku zaś znajdziemy naprawdę potężną listę zmian, która dotyczy głównie umieszczeniu w aktualizacji wszystkich dostępnych łatek dla Windows XP w wersji 32-bitowej. Do niej dołączone są także łatki POSReady 2009 wydane po kwietniu tego roku.
Ponadto, usprawnienia dotyczą także .NET Frameworka w wersji 1, 1.1, 3.5 i 4. Service Pack posiada też aktualizacje dla Windows Media Center i można ją zainstalować na dwa sposoby - na działający już w komputerze system operacyjny (jakakolwiek wersja x86) lub dołączyć ją do nośnika instalacyjnego, na przykład za pomocą oprogramowania nLite.
Jeśli chodzi o Vandermuelena - już wcześniej zajmował się on usprawnianiem Windowsa XP. Aktualizacje zabezpieczeń oraz łatki wydawał on w tym roku i wydaje się, że Service Pack jest podsumowaniem jego dokonań w ciągu tego roku. Sam projekt powstał tuż przed końcem poprzedniego.
Co prawda, Microsoft nigdy nie zalecał instalowania nieoficjalnych poprawek dla jego systemów - jednak należy pogratulować autorowi wykonanej naprawdę solidnej pracy. Zakres zmian, głównie tych funkcjonalnych jest z pewnością atrakcyjny dla tych użytkowników, którzy w najbliższym czasie nie przewidują przesiadki na nowszy system operacyjny. Jeżeli znajdujecie się w tym gronie, proszę bardzo, oto link do pobrania Service Packa.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu