Technologie

Seagate Multi Actuator. Na rewolucję w dyskach twardych nigdy nie jest za późno

Mateusz Stach
Seagate Multi Actuator. Na rewolucję w dyskach twardych nigdy nie jest za późno
10

Dyski HDD od wielu lat oddają pole SSD w temacie wydajności. A przecież to równie istotny czynnik jak pojemność. Nowy pomysł Seagate może to jednak zmienić.

Tradycyjne dyski talerzowe nadal są chętnie wykorzystywane w zastosowaniach domowych i profesjonalnych ze względu na swoją dużą pojemność przy stosunkowo atrakcyjnej cenie. W temacie ich prędkości zmiany były ostatnio symboliczne. I tu pojawia się Seagate Multi Actuator.

Wystarczą dwa zestawy głowic

Pomysł jeden go z wiodących producentów „twardzieli” może się okazać przełomowy. Dotychczas wszystkie głowice odczytujące i zapisujące dane umieszczone były na jednym ramieniu. Każda z nich musiała więc grzecznie czekać na swoją kolej. Seagate stwierdził, że przy większej ilości talerzy jest wystarczająco dużo miejsca na to, by na jednej osi obrotu umieścić dwa niezależne siłowniki z głowicami. Pozwala to na nawet dwukrotne zwiększenie wydajności (a raczej ilości wykonywanych operacji) dysku, bez ograniczania jego pojemności. Animacja Seagate jest wręcz hipnotyzująca.

https://i.imgur.com/uZaizwd.mp4

 

Nad podobnymi pomysłami pracowano już wcześniej, ale wydaje się, że dopiero Seagate’owi udało się wymyślić rozwiązanie nadające się do komercjalizacji. A więc odpowiednio niezawodne i w sensownej cenie. Co ciekawe, dysk z technologią Multi Actuator to w pewnym sensie macierz RAID 0 zintegrowana w obrębie jednego napędu. Każdy z dwóch zestawów głowic tak naprawdę działa osobno, lecz w systemie będą one widoczne jako jeden dysk. Chociaż ostateczne rozwiązanie techniczne przyjęte przez producenta przyjdzie nam poznać dopiero za jakiś czas. Oczywiście znając rozwiązania takie jak RAID 0 (czy również karty graficzne w SLI) wiemy, że dwie równolegle pracujące jednostki nie zawsze dają wzrost wydajności o 100%. Wydaje się jednak, że każdy wzrost prędkości odczytu i zapisu danych z dysku HDD przyjęlibyśmy z otwartymi ramionami.

Rozwiązanie Seagate w pierwszej kolejności skierowane jest do centrów danych. I to do tego typu urządzeń będą przeznaczone pierwsze modele dysków w nie wyposażonych. Raczej nie uda się zminiaturyzować systemu Multi Actuator do rozmiarów pozwalających na wciśnięcie do laptopa. Ale już 3,5 calowy dysk tego typu do desktopa wydaje się być w zasięgu ręki.

Źródło: Seagate

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu