Ataki hackerskie

Elon Musk na kanale polskiej wytwórni? SBM wyjaśnia

Patryk Koncewicz
Elon Musk na kanale polskiej wytwórni? SBM wyjaśnia
1

Scam metodą „na Tesle” znów pojawił się na polskim YouTube. Tym razem ofiarą padli raperzy z SBM.

Dlaczego Elon Musk reklamuje Teslę na kanale YouTube jednej z najpopularniejszych wytwórni muzycznych? Cóż, wbrew pozorom nie jest to biznesowa kolaboracja, a atak hakerski – co ciekawe ten sam, który raz już pojawił się na polskim kanale.

„Elon Musk” streamował na kanale SBM

Gdy zobaczyłem treści widniejące na zhakowanych kanałach SBM i SMB Starter – kuźni młodych talentów polskiej sceny raperskiej – otworzyła mi się w głowie jedna szufladka. Gdzieś już to widziałem, choć początkowo nie mogłem przypomnieć sobie szczegółów. Przejrzałem dokładnie nasze wpisy z kategorii bezpieczeństwa w sieci/ataków hakerskich i znalazłem – w kwietniu ubiegłego roku ten sam przypadek dotknął kanał Team X, który w tamtym momencie znajdował się u szczytu sławy. Dziś Julia Żugaj i reszta ekipy lata świetności mają już za sobą, dlatego hakerzy obrali za cel muzyczny kanał SBM, mogący pochwalić się ponad 3 milionami subskrybentów.

Wczorajszego wieczora właściciele poinformowali na X, że kanał został przejęty przez cyberprzestępców, a dostępne tam treści zostały podmienione na fałszywe kampanie reklamowe Tesli oraz spreparowaną audycję live z Elonem Muskiem w roli głównej. Zakładać możemy, że celem ataku było nabranie nieświadomych widzów na krypto scam, podobnie jak w przypadku kanału Team X.

Raperzy przekazali, że udało się częściowo przywrócić kanał do normalnego funkcjonowania, choć Tesla wciąż widnieje w tytule kanału. SMB możemy jedynie polecić zastosowanie trudniejszych danych logowania, by uniknąć problemów w przyszłości ;) Nasz poradnik odnośnie doboru silnych haseł znajdziecie w tej publikacji.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news