W teorii brzmi to pięknie - Samsung testuje łącza bezprzewodowe w standardzie 5G, które pozwolą na transmisję danych z prędkością kilkudziesięciu Gbps...
Samsung testuje łączność 5G o ogromnej przepustowości. Czy aby nie za szybko?
W teorii brzmi to pięknie - Samsung testuje łącza bezprzewodowe w standardzie 5G, które pozwolą na transmisję danych z prędkością kilkudziesięciu Gbps i pobieranie m.in. filmów w kilka sekund. W praktyce już mniej, bo 4G to ciągle w wielu rejonach świata (w tym u nas) rarytas, a pakiety danych są ciągle śmiesznie małe.
Ledwo 4G zawitało do Polski, a już na horyzoncie pojawia się nowa, szybsza technologia. Inżynierowie koreańskiej firmy nie próżnują i testują łączność w standardzie 5G, która ma oferować znacznie wyższe prędkości transferu. Pierwsze testy, które przeprowadzono w częstotliwości 28 GHz w odległości 2 kilometrów od stacji bazowej, wykazały możliwość osiągnięcia 1 Gbps. Ostateczny rezultat ma być jeszcze lepszy i sięgać nawet kilkudziesięciu gigabitów na sekundę.
Na wdrożenie technologii 5G na rynku konsumenckim przyjdzie nam jednak poczekać. Według Samsunga nawet do 2020 roku, co wydaje się odpowiednio długim czasem na maksymalne wykorzystanie obecnego potencjału łącz. Pytanie, czy wobec tego branża mobilna będzie ewoluowała w kierunku całkowitego zniesienia limitów. Na dzień dzisiejszy wydaje się to mało prawdopodobne, ale 7 lat w IT to szmat czasu, w trakcie którego zapewne wydarzy się ogrom rzeczy. Chyba nie muszę dodawać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć znacznej większości z nich, prawda?
Samsung zachwala nową technologię jako kilkaset razy szybszą od obecnej oraz zdolną do pobierania filmów z kilka sekund. Nie sprecyzowano o jakie filmy chodzi, ale to raczej bez znaczenia. W 2020 roku rozmiary plików wideo będą zapewne znacznie się różnić od aktualnych, więc trudno brać marketingowe slogany Koreańczyków serio.
Łączność bezprzewodową tego typu czeka świetlana przyszłość w regionach rozwijających się, gdzie budowa sieci połączeń konwencjonalnych (przy użyciu kabli) byłaby zbyt kosztowna. Wobec tego opracowanie efektywnej technologii jak właśnie 5G jest tak ważne z punktu widzenia globalnego. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało w Polsce oraz podobnych nam krajach, gdzie przyszłość raczej stoi pod znakiem tradycyjnych połączeń z internetem. Krok w tym kierunku postawiło już m.in. UPC oferując rekordowe 250 Mb/s. Z czasem prędkość będzie rosła i może się okazać, że w momencie komercyjnego debiutu technologii testowanej przez Samsunga łącza o przepustowości kilkudziesięciu gigabitów będą standardem, ale przewodowym.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu