Smartfony są tymi elektronicznymi urządzeniami, z którymi większość z nas się właściwie w ogóle nie rozstaje. Za ich pomocą obsługujemy bank, komunikujemy się z rodziną i przyjaciółmi, robimy zakupy, docieramy do interesujących nas informacji, a coraz częściej także to one zastępują nam wszelkiej maści kontrolery. Pilot od telewizora czy włącznik światła przy lampce? Można, ale po co, skoro istnieje możliwość zastąpienia ich telefonem lub tabletem. A nowa aplikacja Samsung SmartThings pozwoli sterować całym pakietem urządzeń — i to nie tylko tych od koreańskiego producenta. Tak wygodnie jeszcze nigdy nie było!
Nowy QLED od Samsung i współpraca ze smartfonem z użyciem aplikacji Smart Things
Samsung Smart Things: jedna aplikacja, by sterować nimi wszystkimi
Aplikacja Samsung SmartThings ma w zamyśle zastąpić wszystkie, które dotychczas, wykorzystywaliśmy do sterowania takimi urządzeniami jak telewizor, pralka czy klimatyzacja. Ma służyć w najbliższej przyszłości do obsługi elementów składających się na inteligentny dom. Obsługa kolejnych urządzeń nie tylko firmy Samsung ma być sukcesywnie wprowadzana do polskiej wersji aplikacji. Obecnie możemy ją wykorzystywać między innymi do konfiguracji i sterowania telewizorem QLED TV.
SmartThings już od wejścia wita nas przejrzystym, jasnym, interfejsem, który jest jeszcze tylko częściowo dostępny w języku polskim. Dodawanie urządzenia nie stanowi najmniejszego problemu — a późniejsze sterowanie nim bez konieczności rozglądania się za dedykowanym mu kontrolerem czy wstawaniu do niego jest banalnie proste!
Konfiguracja telewizora z aplikacją Smart Things krok po kroku
Urządzeniem na którym testowaliśmy jak w praktyce działa aplikacja SmartThings, był telewizor Samsung z najnowszej serii QLED — 55-calowy model Q7F. Tegoroczna linia telewizorów pozwala nie tylko na wygodne sterowanie urządzeniami, ale także ich banalną konfigurację bez konieczności przeskakiwania po klawiaturze na ekranie telewizora celem wpisywania kolejnych haseł i wybierania kolejnych opcji.
Z aplikacją Samsung SmartThings to żaden problem! Oprogramowanie dostępne jest w języku polskim i twórcy krok po kroku podpowiadają nam, co dalej. Cały proces konfigurowania rozpoczynamy od dodania urządzenia. Po wyborze telewizora QLED — program podpowiada, by go włączyć. Następnie wyrażamy zgodę na połączenie i odnalezienie sprzętu i wpisujemy do smartfona kod widoczny na ekranie TV. Akceptujemy regulamin, nadajemy nazwę naszemu telewizorowi, podłączamy się do domowej sieci WiFi i mamy zestawiony telewizor QLED TV ze smartfonem bez konieczności łączenia ich za każdym razem.
Aplikacja pozwala nam nawet wybrać serwisy VOD, z których będziemy korzystać — dzięki temu nie będziemy musieli za chwilę samodzielnie szukać ich w sklepiku — i gotowe! Nie da się ukryć, że nawet takie proste zadania jak wpisywanie hasła do naszej domowej sieci są dużo wygodniejsze na ekranie smartfona czy tabletu, aniżeli żmudne wklepywanie ich na klawiaturze ekranowej TV.
Smart Things w praktyce, na przykładzie telewizora Samsung QLED Q7F
Może zacznijmy od tego, że aplikacja Samsung przedstawia swoją nową mobilną aplikację — SmartThings. Za jej pomocą możemy sterować całym zestawem urządzeń, w tym najnowszą generacją telewizorów QLED.D, ale także bez problemu go uruchomić, gdy ten jest wyłączony. Następnie naszym oczom ukazuje się wirtualny pilot, którego górna część należy do dwóch głównych komend związanych z przełączaniem programów, a także zarządzaniem głośnością urządzenia. Dookoła znalazło się miejsce dla przejścia w tryb Ambient, zmiany źródła, wywołania głównego menu, a także klawisza powrót. Dolna część ekranu to wirtualny kontroler, za pośrednictwem którego możemy wydawać podstawowe polecenia (przejdź w górę, w dół, w lewo, w prawo, zatwierdzać nasze wybory itp.). Ten do złudzenia przypomina wirtualne wcielenia touchpadów.
Dużo uwagi twórcy aplikacji w przypadku telewizora QLED TV poświęcili akcjom związanym z Ambient Mode — nowym trybem, który ma pomóc wtopić się telewizorowi w tło, kiedy z niego nie korzystamy. To za pośrednictwem aplikacji wybieramy towarzyszące mu tła i dodatki, a także dostosowujemy szczegóły związane z otoczeniem — program pozwala zarządzać m.in. jasnością czy tonacją kolorów. Jest też funkcja tworzenia własnego tła, które po zrobieniu zdjęcia ściany wokół telewizora pozwoli nam efektywniej wtopić urządzenie w nasze wnętrze. To szczególnie fajna opcja dla wszystkich, który na ścianach mają rozmaite wzorki lub jednolity kolor!
Reguły Smart Things: by żyło się wygodniej!
Ważnym modułem w aplikacji są także Automatyzacje. Te pozwolą zaprogramować nasz inteligentny dom tak, aby pewne akcje działały automatycznie. W programie czekają na nas trzy typy warunków (pora dnia, stan urządzenia lub oparte na lokalizacji). Gdy te zostaną spełnione, wskazane przez nas urządzenie wykona wybraną akcję. Przykłady jego zachowań można mnożyć, a właściwie…tworzyć – według naszych własnych potrzeb!
Już nigdy nie będzie trzeba zastanawiać się, czy zamknęliśmy mieszkanie – wystarczy utworzyć regułę, że po oddaleniu się wszystkich domowników – zamki automatycznie się zamkną. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby drzwi od garażu otworzyły się w chwili, gdy będziemy zbliżać się do garażu. Albo światła w przedpokoju zapalały się gdy otworzymy zamek. Oczywiście od wszystkiego można utworzyć jeszcze wyjątki, na przykład by pewna czynność była wykonywana we wskazanym dniu tygodnia. Takich możliwości są tysiące i to do nas należy dostosowanie ich tak, aby służyły nam jak najlepiej!
Smart Things — aplikacja która wprowadza nas w XXI wiek
Jeżeli cenicie sobie wygodę w korzystaniu ze współczesnych urządzeń elektronicznych, to prawdopodobnie Smart Things będzie aplikacją, którą pokochacie od wejścia. Ilość oferowanych przez nią funkcji ułatwiających życie jest naprawdę duża. Tym bardziej że, tak jak wspomniałem współpracują z nią nie tylko produkty marki Samsung. Obecnie katalog produktów które możemy obsługiwać za pomocą aplikacji liczy sobie 10 urządzeń Samsung oraz 120 innych producentów — a z każdym miesiącem ich tam przybywa!
Aplikacja dostępna jest zarówno na platformy z systemem Android jak i iOS. W obu przypadkach można ją pobrać za darmo, w wersji dostosowanej do ekranów smartfonów oraz tabletów.
-
Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu