Samsung

iTunes na telewizorach Samsunga! Z takimi partnerami mogą nie mieć konkurencji na polskim rynku

Konrad Kozłowski
iTunes na telewizorach Samsunga! Z takimi partnerami mogą nie mieć konkurencji na polskim rynku
9

W pierwszej chwili w ogóle nie chciałem uwierzyć w ten nagłówek. Ale po kilkunastu sekundach wszystko stało się jasne - Samsung zyskał poważnego partnera, a Apple najwyraźniej nareszcie dojrzało i zmądrzało.

Kojarzycie taki produkt, który zdaniem włodarzy firmy Apple jest dla tego giganta jedynie hobby. Steve Jobs zwykł tak mawiać na scenie nie jednej konferencji, ale przez lata Apple TV stało się jednym z ciekawszych produktów w ofercie firmy. Dlaczego? Na pewno nie za sprawą wyglądu gadżetu czy niezwykłej specyfikacji - o wiele ważniejsze było to, jak Apple rozbudowywało ofertę i jakość sklepu iTunes, gdzie już dawno sprzedawane są nie tylko piosenki, ale i filmy oraz seriale. Tych drugich w polskiej wersji iTunes nie uświadczymy, ale na ofertę filmową nie można narzekać - spora część z nich jest dostępna w rozdzielczości 4K, z HDR lub Dolby Vision oraz dźwiękiem Dolby Atmos na Apple TV. Ceny? Nawet nie zbliżają się do cen wydań fizycznych, które na polskim rynku sięgają nawet 170 zł za sztukę. W iTunes zapłacicie nie więcej niż 60 zł. A od teraz nie będziecie potrzebować nowego, kosztującego ponad 800 zł, Apple TV 4K by te filmy oglądać lub nawet tańszą wersję Apple TV bez 4K.

iTunes na telewizorach Samsunga

Jak czytamy na The Verge, modele smart TV Sasunga z 2018 i 2019 roku będą wyposażone w aplikację iTunes, dzięki której możliwe będzie oglądanie, wypożyczanie i kupowanie filmu ze sklepu iTunes. To nie koniec, bo pojawi się także wsparcie dla AirPlay2, czyli technologii pozwalającej przekazywać zawartość ekranu oraz dźwięk z innych urządzeń na telewizor. Wiemy, że pierwsza z nowości zawita do 100 krajów wokół globu, gdzie sprzedawane są telewizory Samsunga, natomiast druga aż do 190. Oczywiście liczymy, że Polska znajdzie się na obydwu listach, bo wcześniejsze informacje o wejściu Asystenta Google na smart TV Samsunga okazały się prawdziwe i nastąpi to jeszcze w tym roku, a dodatkowo przywitamy Alexę od Amazonu. Przypomnę, że niedługo Asystent Google będzie w Polsce.

To dopiero początek ekspansji Apple

Na ten rok zaplanowany jest start usługi VOD, gdzie trafią nadchodzące seriale Apple. Według ostatnich doniesień mają być darmowe dla posiadaczy urządzeń Apple, ale nie jest to pewne. Skoro już teraz wykonano krok ku obecności usług Apple na urządzeniach innych producentów, to nawet jeszcze przed uruchomieniem serwisu VOD, iTunes może trafić na kolejne platformy smart TV. Pewne jest, że stanie się to z AirPlay2 (odpowiednik Chromecasta od Google), gdyż Apple zapowiedziało dodanie tej funkcji na wielu platformach TV w tym roku.

To prowadzi nas do pytań, które muszą paść. Na przykład, dlaczego ten sklep wciąż nazywa się iTunes i kiedy zostanie przemianowany na coś nowszego i bardziej odpowiadającego aktualnej oraz nadchodzącej ofercie. Ponadto, co stanie się z Dolby Vision, które nie jest wspierane przez Samsunga. Czy Apple przygotuje bibliotekę filmów w HDR10+ - standardzie, który Samsung wybrał zamiast Dolby Vision? Kto przygotował aplikację iTunes dla systemu Tizen i kto będzie ją aktualizował?

Wątpliwości, niewiadomych i niespodzianek nie brakuje - to będzie bardzo interesujący rok dla rynku VOD, gdzie powitamy nowych (globalnych graczy) w tym Disney+, który może zawitać do Polski. Obydwie firmy, i Disney, i Apple, w pocie czoła pracują nad produkcjami, które zasilą ofertę usług VOD

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu