Samsung

Samsung pokazuje 12-gigabitowe pamięci LPDDR4 DRAM. Ich potencjał jest ogromny! [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Samsung pokazuje 12-gigabitowe pamięci LPDDR4 DRAM. Ich potencjał jest ogromny! [prasówka]
33

Samsung zaprezentował pierwsze układy pamięci DRAM 12 Gb LPDDR4. Nowa technologia ma nie tylko zwiększyć możliwości, ale również przyśpieszyć działanie urządzeń, w których znajdzie zastosowanie. Przewiduje się, że skorzystają na tym zarówno PC, jak i segment mobilny czy Internet Rzeczy. Nowe pamięc...

Samsung zaprezentował pierwsze układy pamięci DRAM 12 Gb LPDDR4. Nowa technologia ma nie tylko zwiększyć możliwości, ale również przyśpieszyć działanie urządzeń, w których znajdzie zastosowanie. Przewiduje się, że skorzystają na tym zarówno PC, jak i segment mobilny czy Internet Rzeczy.

Nowe pamięci Samsunga

W porównaniu z 8-gigabitowymi pamięciami LPDDR4 nowy standard jest o 30 proc. szybszy i pozwala na transfer danych z prędkością 4266 Mb/s (na pin, co przy 64-bitowej szynie daje przepustowość rzędu 34 Gb/s). Co więcej charakteryzuje się on również o 20 proc. lepszą efektywnością energetyczną. Zwiększono też o 50 proc. zagęszczenie elementów w pojedynczym chipie, co pozwala producentom zmieścić 6 GB pamięci RAM na takiej samej przestrzeni, jak dotąd 3 GB (lub pozostać przy 3 GB, które zajmie o połowę mniej miejsca niż do tej pory).

Chipy są produkowane w procesie 20 nm i mają trafić do urządzeń z różnych segmentów. Możemy się zatem spodziewać nie tylko przyszłorocznych flagowych smartfonów z 6 GB RAM, ale również tabletów czy nawet mobilnych laptopów.,

Lollipop z 21 proc.

Tradycyjnie już Google opublikował nowe dane dotyczące popularności wersji systemu Android. Lollipop w najnowszych zestawieniu ma już 21 proc. udziałów w całym rynku. W porównaniu z ubiegłym miesiącem zanotował całkiem niezły wzrost rzędu 2,9 p. proc. Powoli z wykresu znika natomiast leciwe wydanie 2.2 Froyo, które ma już tylko 0,2 proc. Liderem jednak ciągle pozostaje KitKat z 39,2 proc. (spadek o 0,1 p. proc.).

Aktualizacja Nexusów

Smartfony z rodziny Nexus otrzymują kolejną aktualizację bezpieczeństwa. Podobnie jak w poprzednim przypadku, nie uświadczymy tutaj żadnych nowych funkcji. Google skupia się na eliminowaniu błędów oraz luk, które mogłyby być wykorzystane do potencjalnych ataków. Informację o aktualizacji podał T-Mobile. Nowy build nosi numer LMY48M i ma rozmiar zaledwie 20 MB. Jedynie w przypadku Nexusa 6 paczka jest nieco inna (ok. 30 MB). Tradycyjnie aktualizacja będzie udostępniana falowo, więc jedni otrzymają ją wcześniej, a inni później.

Qualcomm: już 30 urządzeń ze Snapdragonem 820

Qualcomm po dość trudnej przeprawie ze Snapdragonem 810 pręży muskuły przed debiutem modelu 820. Jak podaje dyrektor firmy, Frank Meng w planach aktualnie jest już 30 urządzeń, które zadebiutują na rynku właśnie z tymi chipami. Konkretnych modeli nie ujawniono, ale można się spodziewać, że będą to przede wszystkim flagowce największych firm z segmentu mobilnego. Wysyłka układów do producentów ruszy w październiku, a więc pierwsze urządzenia prawdopodobnie będą już pokazywane podczas styczniowych targów CES w Las Vegas.

Szczegółów na ich temat nie znamy. Spekuluje się, że będą one produkowane w litografii 14 nm FinFet. Wiadomo już na pewno, że za renderowanie grafiki będą odpowiadały GPU Adreno 530, a chipy otrzymają natywny mechanizm chroniący przed malware.

Google Play gotowy na Androidza Marshmallow

Sklep Google Play doczekał się aktualizacji do wersji 5.9. AndroidPolice ujawnił, że kryje ona wsparcie dla czytników linii papilarnych, a także obsługę natywnego narzędzia do odinstalowywania ich. Co więcej, nowy sklep to również przymiarki do wprowadzenia rekomendacji opartych na lokalizacji użytkownika. Sama wersja 5.9 w praktyce nie oznacza jednak jeszcze nic nowego poza wsparciem dla nowego systemu uprawnień dla aplikacji. Wszystkich tych nowości możemy się spodziewać dopiero w kolejnej aktualizacji z numerkiem 6.0.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSamsungpamięci