15

Samsung robi prezent Nokii. Kiedy do sprzedaży trafi Ativ S?

Kilka dnie temu pisałem o sprzedaży smartfonu Nokia Lumia 920. Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić, czy smartfon sprzedaje się tak dobrze, jak zapewnia producent i czy faktycznie jest hitem tegorocznej jesieni. Osoby podchodzące do tych rewelacji ze sceptycyzmem przekonują, że prawdziwym sprawdzianem dla tej słuchawki będzie starcie ze smartfonami z Windows Phone 8 wypuszczonymi przez […]

Kilka dnie temu pisałem o sprzedaży smartfonu Nokia Lumia 920. Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić, czy smartfon sprzedaje się tak dobrze, jak zapewnia producent i czy faktycznie jest hitem tegorocznej jesieni. Osoby podchodzące do tych rewelacji ze sceptycyzmem przekonują, że prawdziwym sprawdzianem dla tej słuchawki będzie starcie ze smartfonami z Windows Phone 8 wypuszczonymi przez innych producentów – np. z modelem Ativ S z oferty Samsunga. Problem polega na tym, że w najbliższym czasie możemy nie zobaczyć tego sprzętu na rynku.

Ktoś spyta: jaki to problem dla Nokii? I trzeba się w tym miejscu zgodzić, iż Koreańczycy zrobili fińskiej korporacji prezent. Może to jakaś forma nieformalnych przeprosin za uprzedzenie Finów w prezentacji smartfonu z WP8? Samsung tak się rwał do pokazania swojego urządzenia, ale po premierze ich ofensywa na rynku smartfonów z platformą Microsoftu jakoś osłabła. Całkiem prawdopodobne, że ów przestój jeszcze trochę potrwa, ponieważ z przecieków, jakie pojawiły się w Sieci, wynika, iż Koreańczycy wprowadzą do sprzedaży model Ativ S dopiero w ostatnim tygodniu grudnia (w przypadku Europy mowa o styczniu przyszłego roku). Skąd taka decyzja?

Najczęściej powodem opóźnień są problemy ze sprzętem. A to wadliwy procesor, a to wyświetlacz, z którym nie mógł sobie poradzić podwykonawca. Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem Samsung padł ofiarą własnego sukcesu. Ich słuchawka Galaxy S III okazała się strzałem w dziesiątkę i hitem, którego popularność nie słabnie. Co to ma wspólnego z Ativ S? Dwie rzeczy: po pierwsze, Samsung nie chce, by ich smartfony ze sobą konkurowały. Skoro SGS III nadal świetnie sobie radzi, to nie ma sensu podcinać mu skrzydeł w okresie przedświątecznym, gdy może „wykręcić” świetny wynik i zapewnić korporacji olbrzymie zyski. Druga kwestia ma wielki wpływ na pierwszą i dotyczy wyświetlaczy.

Oba modele zostały wyposażone w 4,8-calowy wyświetlacz Super AMOLED i Samsung nie chce „skrzywdzić” swojego flagowca z Androidem, przeznaczając podzespoły do jego produkcji na rzecz innego modelu. Firma chce się wstrzymać do stycznia, ponieważ spodziewa się w tym czasie poważnego spadku zainteresowania SGS III. A to oznacza możliwość przeniesienia części mocy produkcyjnych na inne projekty. Jeżeli faktycznie czeka nas taki scenariusz, to można się zastanowić, czy przypadkiem Samsung nie poczeka z wypuszczeniem swojego sprzętu do pierwszej aktualizacji mobilnego OS Microsoftu.

Microsoft zamierza ponoć odświeżyć swój system na początku przyszłego roku. Aktualizacja Apollo Plus może być zaprezentowana podczas targów MWC 2013 i niedługo potem stanie się dostępna dla użytkowników. Czego należy się po niej spodziewać? Zmiany nie będą duże, ale powinny one zainteresować zwłaszcza segment korporacyjny. W systemie zapewne zostanie uwzględnione wsparcie dla VPN. Pojawi się także opcja nieustannego połączenia z siecią Wi-Fi (nie będzie ono zrywane po zablokowaniu smartfonu). Ma to oczywiste swoje zalety, ale można też wspomnieć o wadzie – czas działania urządzenia na jednym ładowaniu ulegnie skróceniu. Update będzie swego rodzaju sprawdzianem dla Microsoftu, ponieważ dowiemy się dzięki niemu, jak firma poradzi sobie z aktualizacją OTA.

Aktualizacja Over the air stwarza możliwość odświeżenia oprogramowania przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowych, a co za tym idzie nie będzie konieczne podłączanie smartfonu do kompatura. To spore udogodnienie, ale też wyzwanie dla korporacji z Redmond – jeżeli nie zostanie ono odpowiednio przygotowane, należy się spodziewać problemów z aktualizacją i niezadowolenia klientów. Warto jednak mieć na uwadze, że póki co użytkowników sprzętu z Windows Phone 8 jest relatywnie niewielu, więc Microsoft będzie miał świetną okazję do sprawdzenia swoich możliwości bez poważniejszych konsekwencji.

Na koniec wróćmy do Samsunga. Zachowanie tej firmy wydaje się trochę dziwne, ponieważ wydłużanie czasu między premierą Ativ S, a jego wprowadzeniem do sprzedaży do pół roku raczej nie przysłuży się temu urządzeniu. Trzeba mieć na uwadze, iż w sierpniu Koreańczycy pewnie nie przewidywali, iż Galaxy S III będzie się cieszył wysoką popularnością przez tak długi okres czasu, ale teraz konsekwencje decyzji o szybkiej premierze smartfonu z WP8 odczuje Ativ S. Jednocześnie stało się jasne, że Android i OS Microsoftu nie są równo traktowane przez Samsunga. Wynika to oczywiście z prostego rachunku ekonomicznego, ale pojawia się pytanie, czy taka strategia nie zaszkodzi WP w przyszłości.

Źródła zdjęć: www.esn.pl, komputerswiat.pl, hi-tech.mail.ru

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.