Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Microsoft

Stwórz sobie własne kafelki w ModernUI. Ciekawe narzędzie do personalizacji Windows 8

TP
Tomasz Popielarczyk
13

O ile aplikacje z Windows Store w nowym interfejsie ModernUI prezentują się nieźle i przekonują do siebie kolorowymi ikonkami, to o tradycyjnych programach, które tam trafiają trudno powiedzieć to samo. Zapewne upłynie trochę wody w Wiśle zanim programiści przygotują wersje wykorzystujące w pełni wa...

O ile aplikacje z Windows Store w nowym interfejsie ModernUI prezentują się nieźle i przekonują do siebie kolorowymi ikonkami, to o tradycyjnych programach, które tam trafiają trudno powiedzieć to samo. Zapewne upłynie trochę wody w Wiśle zanim programiści przygotują wersje wykorzystujące w pełni walory wizualne nowego interfejsu. Na szczęście nie jesteśmy skazani na ich łaskę!

Wszystko to dzięki niewielkiemu narzędziu o nazwie OblyTile. Ten sprytny edytor pozwala na dodawanie własnych kafelek do ekranu Start w ModernUI. W odróżnieniu jednak do wbudowanej w system Windows funkcji, każdą pozycję możemy dodatkowo spersonalizować. Wszystko to w prosty, ograniczający się do kilku kliknięć sposób.

Program opracował jeden z użytkowników forum XDA i na tamtejszych serwerach też go znajdziemy. Po pobraniu nie musimy nic instalować - wystarczy kliknąć dwukrotnie na ikonkę aplikacji. Zobaczymy wówczas prosty interfejs z kilkoma opcjami. Bez obaw, już wyjaśniam co, do czego służy.

Najpierw musimy podać nazwę plakietki. Ograniczona jest ona do 20 znaków, więc nie poszalejemy. W razie potrzeby można też zrezygnować z tego elementu całkowicie. Wówczas na ekranie Start zobaczymy tylko samą ikonkę. Poniżej musimy wskazać ścieżkę do naszego elementu. Nie musi to być program. Możemy w ten sam sposób skonfigurować na przykład folder. Następnym krokiem jest wskazanie obrazków z ikonami. Muszą to być pliki w formacie PNG o rozmiarze nieprzekraczającym 200 kb. Większa grafika (120 x 120) będzie wyświetlana na ekranie Start, a mniejsza (30 x 30) m.in. w wynikach wyszukiwania. Na sam koniec pozostaje jeszcze tylko określić kolor tła (przydatne, jeśli wskazaliśmy grafikę mniejszą niż zalecana) oraz sprecyzować, czy program ma być uruchamiany z uprawnieniami administratora i ograniczyć go do jednej instancji. Klikamy Create Title i gotowe.

W razie pomyłki lub potrzeby zmiany ustawień aplikacja pozwala na zarządzanie utworzonymi przez siebie pozycjami. Wystarczy aktywować dodatkowy panel za pomocą jednej z ikon w prawym górnym rogu.

Przyznaję, że uwielbiam wszelkie narzędzia, dzięki którym mogę bardziej spersonalizować wygląd systemu i uczynić go ładniejszym. W Windows 8 właśnie czegoś takiego mi brakowało, bo połączenie estetycznych obrazków aplikacji ModernUI z dość archaicznie wyglądającymi ikonkami pozostałych programów nie wyglądało ani trochę ładnie. Natomiast po użyciu OblyTile? Efekt widzicie powyżej. Prawda, że o niebo lepiej? Brakuje co prawda możliwości tworzenia dużych, prostokątnych kafelków, ale podobno autor już nad tym pracuje. Trzymam kciuki!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu