Felietony

Czy warto czekać na Windows Phone 7.8?

Konrad Kozłowski
Czy warto czekać na Windows Phone 7.8?
14

Windows Phone 8 wkroczył na rynek, a wraz z nim zupełnie nowe smartfony od Nokii i HTC. Początkowo sądziłem, że wymiana telefonu na nowszy nie będzie mnie czekać wcześniej niż w przyszłym roku - informacje na temat aktualizacji mojej Nokii Lumia 710 do wersji systemu 7.8 nieco rozbudziły moje nadzie...

Windows Phone 8 wkroczył na rynek, a wraz z nim zupełnie nowe smartfony od Nokii i HTC. Początkowo sądziłem, że wymiana telefonu na nowszy nie będzie mnie czekać wcześniej niż w przyszłym roku - informacje na temat aktualizacji mojej Nokii Lumia 710 do wersji systemu 7.8 nieco rozbudziły moje nadzieje. Jednak brak daty jej udostępnienia i (domniemana) lista nowości nie robią wrażenia.

Nie mogę powiedzieć, że nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy - Microsoft prezentuje zupełnie nowy system mobilny Windows Phone 8, który pod maską ma wiele wspólnego z Windows 8, jednocześnie ucinając spekulacje na temat możliwości aktualizacji obecnych na rynku urządzeń do "ósemki". Na osłodę, poczęstowany zostałem zapowiedzią aktualizacji/nakładki dla mojej Lumii do Windows Phone 7.8, która to ma "dostarczyć tych samych wrażen" co Windows Phone 8.

Windows Phone 8 na HTC 8X

Od tamtej pory, w Sieci pojawiały się szczątki informacji na temat tego co jeszcze oprócz nowego ekranu startowego pojawi się w aktualizacji. Była to mieszanka domysłów, próśb i być może najprawdziwszych przecieków. Serwis LiveSide.net kilka dni temu opublikował domniemaną listę zmian, które miałyby pojawić się w Windows Phone 7.8. Oto lista:

  • "Żywe" kafelki różnych rozmiarów
  • Tapety Bing na zablokowanym ekranie
  • Nowa funkcja mająca zapobiegać przypadkowym dotknięciom ekranu
  • Wybór pomiędzy 20-oma kolorami akcentów
  • Aktualizacja zabezpieczeń dla Internet Explorera
  • Możliwość ustawiania plików MP3 jako dzwonków

Ponadto, modele Lumia od Nokii zostałyby wyposażone w opcje udostępniania multimediów przez Bluetooth, aplikację do tworzenia dzwonków oraz usprawnione aplikacje odpowiadające za transferowanie i udostępnianie listy kontaktów.

Jeżeli powyższa lista zostanie potwierdzona, to nie będzie można raczej powiedzieć, że liczba zmian będzie niewielka. Czy jest to jednak wystarczające by pozostać przy starszym modelu? Osobiście przyjmę dosyć nietypową strategię - z czystej ciekawości poczekam na aktualizację, tymczasem jednak będę rozglądał się za nowym telefonem. Maszyna pt. "WP8 i spółka" dopiero ruszyła, więc już niedługo powinniśmy się doczekać kolejnego ruchu od tych samych producentów, a być może reakcji od reszty firm (Samsung, LG?)

Windows Phone 8 wraz z zupełnie nowymi urządzeniami to jak to się mówi "całkiem inna bajka" - dla mnie najważniejsze będą takie kwestie jak integracja systemu z komunikatorem Skype, synchronizacja całej zawartości mojego telefonu z chmurą, a przede wszystkim kilkakrotnie większe szanse na dostęp do ciekawych, NOWYCH aplikacji. Nie bez znaczenia jest także sam sprzęt - HTC 8X czy Lumia 920 zrobiły na mnie spore wrażenie pod względem wizualnym, jak i pod względem specyfikacji.

Tymczasem, pozostaje mi (nam) zaczekać do minimum pierwszego kwartału 2013 roku na aktualizację, która najwyraźniej zeszła zupełnie na dalszy plan w związku z pracami nad Windows Phone 8.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu