Android

Co nowego w Samsung One UI 2.0? Kiedy aktualizacja?

Albert Lewandowski
Co nowego w Samsung One UI 2.0? Kiedy aktualizacja?
12

Samsung One UI 2.0 będzie stanowił cenny krok naprzód. Wśród zmian szykują się nowości z zakresu gestów oraz nowy Android "pod maską".

Samsung One UI 2.0 - powoli do przodu

Warto zacząć od tego, że najważniejszą zmianą w nadchodzącej aktualizacji będzie na pewno nowa wersja Androida. Naturalnie tą będzie Android 10, którego ostatnio Google już oficjalnie zaprezentowało, a właściciele wybranych Pixeli już mogą pobrać go na swoje urządzenie.

Jakie nowości z kolei ujrzymy w Android 10? Pojawią się inteligentne odpowiedzi z poziomu paska powiadomień, które mają być dostępne dla wszystkich aplikacji do wysyłania wiadomości dostępnych w Google Play; systemowe wsparcie dla ciemnego motywu graficznego, czy sieci 5G. Nie zabraknie także funkcji Live Caption, która będzie wyświetlać napisy na żywo do filmów i muzyki odtwarzanej na urządzeniach i to bez konieczności połączenia z siecią. Warto tu również wspomnieć o aktualizacjach zabezpieczeń, które nie będą wymagały ponownego uruchomienia urządzenia.

Przeczytaj również: Wszystko o Android 10.

Jeżeli chodzi o samą nakładkę, to przede wszystkim inaczej zapowiada się system sterowania gestami. Będzie on znacznie bardziej usprawniony w porównaniu do tych z przyciskami. Moim zdaniem to świetna zmiana i cieszy fakt, że Koreańczycy wykorzystają tu rozwiązanie od Google. To obecne ich autorstwa trudno nazwać praktycznym. Na plus działać będzie również to, że różne telefony z Androidem będą współdzielić wspólny system obsługi gestami.

Inaczej będzie prezentował się również pasek ze skrótami. Tym razem po rozwinięciu go nie będzie powiększany zegar z datą i cały ekran zostanie zagospodarowany na ikony. Interesująco zapowiadają się też opcje związane z ustawieniami bezpieczeństwa. Na razie nie wiemy zbyt wiele na ich temat, ale możemy spodziewać się, że będą one dotyczyć zarządzeniami uprawnieniami w aplikacjach. Oczywiście takie rzeczy pojawią się też w innych telefonach z Androidem 10. Samsung One UI 2.0 przyniesie także dla wszystkich telefonów Link to Windows. Jest to narzędzie ekskluzywne dostępne dla tych urządzeń, stworzone we współpracy z Microsoftem, które pozwala na lepszą współpracę smartfona z komputerem z Windowsem. Obecnie jest ono w Samsungach Galaxy Note 10.

Wideo z różnicami między Samsung One UI 1.0, a Samsung One UI 2.0 zobaczycie na poniższym filmie. Niestety, jest on w język portugalskim.

Kiedy aktualizacja?

Więcej informacji na temat aktualizacji do Androida 10 z Samsung One UI możemy spodziewać się na konferencji Samsung Developer, która odbywa się pod koniec października. Znając tempo udostępniania update'ów przez tego producenta, wątpię, aby firmie udało się wcześniej rozpocząć cały proces, choć mam nadzieję, że w tym przypadku będę się mylił.

Wśród pierwszych urządzeń do otrzymania aktualizacji na pewno znajdą się:

Później update powinien trafić na tegoroczną serię A i zeszłoroczne flagowce. Jeżeli pojawiają się oficjalne informacje na ten temat, od razu was o tym poinformujemy.

źródło: xda-developers (1), (2)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu