Android

Świetne statystyki pokazujące postęp Androida. Wreszcie dba się o aktualizacje

Albert Lewandowski
Świetne statystyki pokazujące postęp Androida. Wreszcie dba się o aktualizacje
13

Niewątpliwie w ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami ogromnych postępów Androida. Zdecydowanie cieszy to, że w tym przypadku możemy już liczyć na realne wsparcie nowych smartfonów.

Nokia na szczycie

W przeszłości użytkownicy iOS w szczególności chwalili się tym, że mogą liczyć niemal od razu po premierze nowej wersji systemu na aktualizację. Kilka lat temu Android wypadał naprawdę blado pod tym względem. Na update'y musieliśmy czekać długo, o ile w ogóle takowe się pojawiały. Na szczęście Google ułatwiło proces aktualizacji za pomocą Project Treble, a dodatkowo zadbano o proces certyfikacji nowych urządzeń bezpośrednio w Mountain View. Ważną nowością pozostaje także wdrażanie pomniejszych łatek bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Google chce, aby biznes pokochał Androida.

Teraz możemy powoli oceniać te decyzje i nowości z perspektywy czasu. Na pewno sytuacja wygląda znacznie lepiej. Ostatnio bardzo ciekawe dane przygotowało Counterpoint. Firma analityczna skupiła się na obliczeniu tego, jaki procent smartfonów danej firmy działa obecnie pod kontrolą danej wersji Androida.

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że w tym badaniu pierwsze miejsce należy do Nokii. W jej przypadku aż 96% telefonów działa pod kontrolą wciąż najnowszej oficjalnie dostępnej wersji Androida, czyli Androida 9 Pie. Druga lokata to spore zaskoczenie. Mianowicie tu pojawił się Samsung, który zanotował świetny wynik, wynoszący aż 89%. Podium uzupełnia Xiaomi z 84%. Dalej mamy Huawei z 82%, co również prezentuje się nieźle, a piąte miejsce należy do Lenovo (43%).

W badaniu uwzględniono smartfony sprzedane od trzeciego kwartału 2018 do drugiego kwartału 2019.

Przeczytaj również: Nowy Android to po prostu Android 10.

Interesująco wygląda również ostatnia trójka w zestawieniu. W szczególności zaskakuje obecność LG na trzecim miejscu od końca z wynikiem 16%. W ich przypadku dominują telefony z Androidem Oreo (45%). Nie lepiej wypada Alcatel z 14%. W tym przypadku jednak widać teraz progres i myślę, że w dłuższej perspektywie uda im się znacznie poprawić ten wynik. Co ciekawe, spośród wszystkich topowych modeli zaledwie jedna czwarta doczekała się update'u do Androida Pie.

Google radzi sobie w trudnej sytuacji

Moim zdaniem powyższe statystyki dobrze przedstawiają to, że ekosystem Androida doczekał się poważniejszego wsparcia ze strony producenta. Cieszy także to, że w czołówce znaleźli się najwięksi producenci, tj. Samsung i Huawei. W końcu zaczęto uwagę zwracać na takie rzeczy. Niewątpliwie powinno to cieszyć, ponieważ kupując smartfona, wykupujemy również wsparcie oprogramowania i zapewnione aktualizacje.

Sprawdź też: Jakie są wszystkie wersje Androida i jak je zmieniać?

Jestem ciekaw, jak będzie rozwijać się dalej sytuacja. Na pewno Nokia nie zmieni swojej strategii i to aż zaskakujące, że udaje jej się to nawet w przypadku najtańszych smartfonów. Dobrze, że powoli również reszta producentów bierze z nich przykład. W końcu możemy mówić w tym przypadku o realnym wsparciu producentów i pewności co do tego, że nasz telefon otrzymywać będzie aktualizacje.

źródło: Phandroid

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu