Moje przemyślenia

Samsung na przekór pokazuje kolejny komputer z Chrome OS

Konrad Kozłowski
18

Komputery ograniczone systemem operacyjnym, którym jest przeglądarka internetowa nie mają przyszłości lub po prostu to my jeszcze do nich nie dojrzeliśmy - tak w skrócie można podsumować większość opinii na temat laptopów i desktopów z Chrome OS. Chromebooki i Chromeboxy, bo o nich mowa, być może ni...

Komputery ograniczone systemem operacyjnym, którym jest przeglądarka internetowa nie mają przyszłości lub po prostu to my jeszcze do nich nie dojrzeliśmy - tak w skrócie można podsumować większość opinii na temat laptopów i desktopów z Chrome OS. Chromebooki i Chromeboxy, bo o nich mowa, być może nie podbijają rynku w zawrotnym tempie, stają się jednak coraz ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych komputerów. Mimo braku spektakularnych sukcesów pierwszej generacji Samsung zaprezentował odświeżoną wersję Chromeboxa.

Koreański producent najbardziej ze wszystkich firm wspiera Google w segmencie komputerów z Chrome OS. W poprzednim roku zaprezentowane były dwa nowe modele, w tym najtańszy w historii Chromebook, który rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Na początek tego roku przygotowana została odświeżona wersja Chromeboxa - z zewnątrz wszystko uległo zmianie, w środku zaś nie zmieniło się nic.

Chromebox to nadal niewielkie "pudełeczko", tym razem koloru białego, do którego podłączyć należy jedynie monitor oraz mysz i klawiaturę. Wewnątrz znajdziemy te same komponenty, które pojawiły się w pierwszym Chromeboxie (Series 3), czyli: procesor 1.9GHz Celeron B940, 4GB pamięci RAM i 16GB przestrzeni na dysku. Dostępny jest też ten sam zestaw portów USB, Ethernet, DVI i Display Port. Ostatnie wersje beta Chrome OS wnoszą sporo zmian odnośnie pracy na dwóch ekranach - być może nareszcie taka ilość złącz będzie mogła być wykorzystana.

Otwartą sprawą pozostaje kwestia dostępności nowego Chromeboxa, ponieważ jak pamiętamy poprzedni model można było nabyć jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, czyżby nareszcie miało to się zmienić? Nie została także podana jego oficjalna cena, lecz niestety wszystko wskazuje na to, że ma ona nie ulec zmianie. Byłoby to zachowanie zupełnie niezrozumiałe, ponieważ redukcja cen Chromebooków była najważniejszą przyczyną zwiększenia zainteresowania tymi komputerami i dokładnie tego samego ruchu spodziewałbym w kwestii Chromeboxów.

Źródło: Samsung via The Verge, ArsTechnica.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu