Na rynku dominują obecnie dwa standardy dla treści HDR - Dolby Vision i HDR10+. Ten pierwszy wspierany jest przez takich producentów jak LG, Sony czy Philips, a ten drugi to głównie domena Samsunga.
HDR10+ Adaptive dopasuje efekt HDR do jasności pomieszczenia
HDR10+ Adaptive ma być nową funkcją wprowadzoną w telewizorach Samsunga, które zadebiutują oficjalnie już za kilka dni podczas targów CES. Zazwyczaj HDR wygląda najlepiej w ciemnych pomieszczeniach, które pozwalają dostrzec najwięcej detali w obrazie, szczególnie w ciemnych miejscach. Dzięki funkcji HDR10+ Adaptive, efekt ten ma być widoczny niezależnie od jasności pomieszczenia. Telewizor dostosuje parametry obrazu do natężenia oświetlenia, tak aby zawsze wyglądały one tak jak życzy sobie tego twórca. Dlatego właśnie nowa funkcja będzie działała głównie w trybie Filmmaker, który Samsung wprowadził rok temu, a który pozwala na wyświetlanie obrazu bez żadnej obróbki (czyli bez tzw. upłynniaczy).
W efekcie widzowie mogą cieszyć się jeszcze lepszymi wrażeniami podczas oglądania treści HDR. Funkcja wykorzystuje czujnik światła w telewizorach, dzięki czemu ekran prezentuje treści zgodnie z zamierzeniami ich twórców – bez utraty szczegółów i kontrastu. Treści zgodne z nowym standardem oferowane są głównie przez serwis Amazon Prime Video. Pozostałe serwisy VOD takie jak Netflix czy Disney Plus obsługują standard Dolby Vision, który jest w pewnym sensie konkurencyjny do HDR10+. Dolby pokazało zresztą podobną funkcję jak HDR10+ Adaptive niemal rok temu. Dolby Vision IQ to funkcja dostępna w niektórych telewizorach LG i Panasonica, która zbiera całkiem dobre opinie. Jest więc to z całą pewnością krok w dobrą stronę, który jeszcze bardziej poprawia jakość materiału wideo jaki oglądamy na naszych telewizorach.
W tej chwili nie wiadomo czy wsparcie dla HDR10+ Adaptive trafi również do starszych telewizorów Samsunga z czujnikiem światła. Teoretycznie to tylko aktualizacja programowa, więc nie jest to niemożliwe, ale żadnego potwierdzenia w tej chwili jeszcze nie mamy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu