Felietony

Ten krok Samsunga niesamowicie mnie ucieszy. I Ciebie też powinien

Jakub Szczęsny
Ten krok Samsunga niesamowicie mnie ucieszy. I Ciebie też powinien
26

Jeżeli uważnie czytacie Antyweba, wiecie zapewne że jestem ogromnym fanem interfejsów głosowych i sztucznej inteligencji w domu (choć nie brakuje mi w tej kwestii dystansu). Mogę się także pochwalić Google Home'em w swoim domu. Okazuje się, że Samsung nie chce być gorszy i pracuje nad własnym inteligentnym głośnikiem. W sumie to naturalna konsekwencja posiadania własnego asystenta głosowego, jakim jest Bixby.

Zapewne zastanawiasz się, co znowu strzeliło mi do głowy pisząc tytuł tego artykułu. To, że ja bym się cieszył z tego, że Samsung wyprodukuje taki sprzęt to jedno. Ale - obstawianie, że i Ty się ucieszysz to już coś zupełnie innego. Spójrzcie, Drodzy Czytelnicy - w Polsce asystenci głosowi właściwie nie istnieją. Rynek dopiero się rozwija i nie ma na nim ogromnego tłoku. Tak naprawdę liczą się obecnie Amazon oraz Google, które mają świetnie dopracowane mechanizmy stojące za takimi głośnikami. Apple dopiero stawia na tym polu pierwsze kroki - w sumie już mogę powiedzieć, że i na HomePodzie zarobią mnóstwo pieniędzy. Jak zwykle zresztą.

Czym większy tłok, tym większa szansa, że asystenci głosowi zawitają do Polski

Póki sytuacja na rynku inteligentnych głośników jest jeszcze dla ich producentów "w miarę łatwa" i nie trzeba się spieszyć ze zdobywaniem nowych klientów, raczej nie mamy co liczyć na to, że w najbliższym czasie tego typu rozwiązania zobaczymy w naszym kraju. To akurat podejście zrozumiałe. Niemniej, wraz z popularyzacją takich głośników oraz rosnącą konkurencją ze strony innych producentów możemy się spodziewać zupełnie nowych rodzajów sprzętów korespondujących z inteligentnymi głośnikami (Amazon ma kilka takich propozycji, Google pracuje nad mniejszym Home'em i ma też swoje Chromecasty). Czyli - urządzenia połączone na całego.

Dlatego, ze słów DJ Koha należy się jak najbardziej cieszyć. Szef działu mobilnego Samsunga potwierdził, że firma pracuje nad takim urządzeniem, które oczywiście będzie korzystało z dobrodziejstw, jakie idą wraz z wykorzystaniem Bixby'ego, który dopiero co został wdrożony na większej liczbie rynków. Co więcej, pracownik Samsunga zdaje się mieć całkiem dobre rozeznanie na tym rynku i zauważa, że gigant musi wkroczyć z czymś zupełnie nowym. Bo przecież już teraz inteligentne głośniki są w stanie odtwarzać muzykę (co jest bardzo zrozumiałe), przypominanać o ważnych wydarzeniach lub łączyć inne, kompatybilne sprzęty i zarządzać nimi. Samsung musi znaleźć nowe, atrakcyjne zastosowanie dla tego typu gadżetów i odpowiednio je wdrożyć, co wcale takie proste nie będzie. Być może uda się zaproponować wraz z tym coś, co jeszcze mocniej rozrusza ten perspektywiczny rynek.

Bardzo sobie byśmy tego życzyli. Czym większa konkurencja na rynku inteligentnych głośników, tym oczywiście lepiej dla nas. Być może już wkrótce doczekamy się ekspansji wirtualnych asystentów na inne kraje. Ależ bym się cieszył, gdyby to nastąpiło w Polsce!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu