2

Pamięć typu GDDR6 Samsunga trafiła do produkcji

samsung gddr6
Samsung nie zwalnia tempa. Niedługo po rozpoczęciu produkcji ulepszonych pamięci HBM2 przyszła pora na nową generację GDDR. Ciekawe, kiedy zobaczymy pierwsze grafiki wyposażone w pamięć GDDR6?

Karty graficzne to obecnie jeden z najdynamiczniejszych segmentów technologicznych. Ceny grafik wzrosły ostatnio ze względu na problemy z zaopatrzeniem w odpowiednią ilość sprzętu graczy (NVIDIA) i kopaczy kryptowalut (AMD i NVIDIA). Tym bardziej dziwi więc, że tak długo musieliśmy czekać na kolejną generację niezbędnej im pamięci własnej.

Samsung wreszcie spełnił swoje zapowiedzi i jako pierwszy uruchamia produkcję pamięci GDDR6. Nowe rozwiązanie ma być nie tylko wyraźnie wydajniejsze, ale i pojemniejsze od GDDR5. 16-gigabitowe pamięci wyprodukowano w litografii klasy 10 nm. Może to być więc zarówno 10 jak i 19 nm. Przypomnijmy, że kości 8 Gb GDDR5 produkowano w procesie 20 nm. Firma liczy na ich zastosowanie nie tylko w kartach graficznych, ale także w branżach takich jak motoryzacja czy systemy sieciowe i sztucznej inteligencji.

GDDR6 – oczekiwany wzrost wydajności i oszczędność energii

Przepustowość na pin wynosi 18 Gb/s i przekłada się na przepustowość 72 GB/s. Pamięci są więc w stosunku do GDDR5 dwukrotnie gęściej upakowane i mają dwukrotnie większą przepustowość. Obniżenie napięcia z 1,55 V do 1,35 V ma pozwolić na obniżenie zużycia energii o 35 procent. Jak poinformowali Koreańczycy, proces produkcyjny pozwala na uzyskanie o 30% więcej układów typu GDDR6, niż miało to miejsce w przypadku GDDR5. Można więc liczyć na to, że ceny pamięci nie będą powalające.

Pamiętajmy, że GDDR5 będzie musiał konkurować z wspomnianą wcześniej pamięcią HBM2. Jeżeli weźmiemy pod uwagę nie tylko wydajność, ale i energooszczędność czy cenę, nie musi stać na straconej pozycji. Samsung natomiast zabezpiecza sobie pozycję lidera na rosnącym rynku pamięci graficznych. W najbliższym czasie będą jej potrzebowały takie zastosowania jak obsługujące wideo w rozdzielczości 8K, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja. Ciekawe, co na to konkurencja?

Źródło: Samsung