Niepokojące raporty dotarły dziś do nas zarówno z Europy jak i USA. Najpierw serwis ComputerBase.de przeanalizował, że pomiędzy 4. grudnia a 15 stycznia wzrosły ceny właściwie wszystkich układów AMD i NVIDIA. Średnia podwyżek w hurcie to 15-20 procent. Nie został jeszcze osiągnięty poziom wzrostu cen grafik z ubiegłego roku, ale sytuacja się rozwija.
Problemem są też niedobory grafik w magazynach, które z pewnością przełożą się na dalej rosnące ceny. Większe podwyżki dotyczą zwłaszcza najmocniejszych kart AMD – Radeon RX580 i RX Vega 64. Trzeba za nie zapłacić ponad 50% więcej, co łatwo połączyć z wciąż rosnącą popularnością tych układów wśród kopaczy kryptowalut. Z kart NVIDIA najwięcej, bo o 20 % zdrożał GeForce GTX 1070 Ti. Widać, że po chwilowym zastopowaniu wzrostów przez zwiększoną produkcję w drugiej połowie ubiegłego roku, wracamy do permanentnych niedoborów kart w sklepach.
W USA jest jeszcze drożej
Widać to na przykładzie naszych sprzedawców. Chociaż lista wyników dla grafik w porównywarkach jest długa, po przejściu do popularnych sklepów widnieją one jako „chwilowo niedostępne”. Przewiduje się, że niedobory grafik w dystrybucji mają potrwać przynajmniej do marca.
Znacznie bardziej dramatycznie wygląda sytuacja w USA. Techpowerup już tydzień temu donosił, że brak najmocniejszych grafik AMD i NVIDII, a cena GTX 1070 Ti zbliża się do 900 dolarów. Teraz Radeon RX Vega 64, którego nominalna cena wynosiła 499 dolarów, jeżeli jest gdzieś dostępny to za pona 2000 $. A GeForce 1080 Ti kosztuje 1500 – 1600 $, czyli dwukrotnie więcej niż jeszcze nie tak dawno.
W przeciwieństwie do sytuacji związanej z układami AMD, za dużo większy popyt niż podaż kart NVIDIA odpowiadać ma brak realnej konkurencji grafik AMD dla jej najmocniejszych układów. Na wzrosty kosztów zakupu i problemy z dostępnością raczej nie mają wpływu zaczynające spadać ceny pamięci. Trudno przewidywać, kiedy sytuacja się unormuje. Piłeczka po raz kolejny jest po stronie NVIDII i AMD. Czyżby miały wrócić czasy, gdy łatwiej było kupić laptopa z mocną grafiką niż zdobyć ją do desktopa?
Źródło: computerbase, techpowerup, wccftech
Więcej z kategorii Sprzęt:
- Jeśli dobrze pójdzie, to już w 2022 roku znikną problemy z dostępnością sprzętu
- Do kuchni, domowej siłowni lub pokoju dziecięcego. Trzy telewizory, trzy zastosowania
- Wi-Fi 6 dostępne w Orange Światłowód dzięki modemowi Funbox 6
- 3 nowe gamingowe monitory od Acera. Odświeżanie nawet do 275 Hz
- Widzieliście kiedyś monitor do wideokonferencji? Dell zrobił takie, mają nawet przycisk MS Teams